Doğal Taşlar

Oniks (Cesaret) Taşının Faydaları ve Özellikleri

Onix taşı ne işe yarar?

 

Oniks taşı, “cesaret taşı”, “ayrılık taşı” ya da “şans taşı” olarak da bilinen bir doğal taştır. Bu doğal taş türü yarı değerli olan doğal taşlar arasında yer almaktadır.

Çin, Meksika, Mısır, Almanya, Madagaskar ve İtalya gibi ülkelerde var olan oniks taşı, geçmişten günümüzü türlü aksesuarların yapımında kullanılmaktadır.

Oniks Taşının Çeşitleri Nelerdir?

Bazı doğal taşlar farklı alt türlere ayrılabilmektedir. Ancak oniks taşının çeşitleri bulunmamaktadır.

Oniks Taşının Özellikleri Nelerdir?

Oniks taşının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Temel olarak siyah ve gri olmak üzere iki ana renge sahiptir. Bu ana renklerin kenarlarında daha açık renkte olan bantlar bulunmaktadır.
 • Taşın ölçülen sertlik derecesi 7’dir.
 • Oluşumunda birçok mineral görev almıştır. Bu taşın oluşumunda da diğer doğal taşların oluşumunda olduğu gibi fosil kalıntılar üzerinde etki gösteren ısı ve basınç rol almıştır.
 • Çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda işlenebilen bir yapıya sahiptir.
 • Günümüzde sıklık ile bileklik, kolye ve teşbih gibi aksesuarların yapım aşamasında kullanılmaktadır.

Oniks Taşının Faydaları Nelerdir?

Oniks taşının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişiyi negatif düşüncelerden uzaklaştırır. Bu sayede kişi hayata daha pozitif bakarak, kendini daha mutlu hisseder.
 • Enerjisi oldukça kuvvetlidir.
 • Kişinin nazar gibi kötü enerjilerden etkilenmesini engeller.
 • Kilo alımını kontrol altında tutarak, kişinin bu sebep ile yaşayabileceği sıkıntılardan korunmasını sağlar.
 • Herhangi bir sebep ile ortaya çıkmış olan çeşitli ayak rahatsızlıklarının ilerlemesini engeller.
 • Kemik gelişimi ve kemik yapısı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Zihni meşgul eden düşüncelerden arındırarak, kişinin daha net bir düşünce yapısına sahip olmasını sağlar.
 • Hafızayı güçlendirerek, konsantrasyon problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • İkili ilişkilerde yaşanan gerginliği azaltarak daha sağlıklı ilişkilerin yaşanmasına yardımcı olur.
 • Hastalık ya da herhangi bir sebep ile ön planda olan cinsel duyguların kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Herhangi bir sebep ile vücutta ortaya çıkan fiziksel ağrıların dindirilmesinde aktif rol oynar.

Oniks Taşı Hangi Burçla Uyumludur?

Doğal taşlar farklı etkilere sahiplerdir. Kişilerin vücut sistemlerinde bulunan her türlü bölgenin ve ek olarak ruhsal sağlığı etkileyen her türlü faktörün üzerinde olumlu etkiye sahiptirler. Ancak taşların kişilerin vücutları üzerinde olumlu etkiye sahip olabilmeleri için doğru şekilde kullanılmaları gerekmektedir. Ayrıca bu etkilerin ortaya çıkması için kullanılan taş, her kişide benzer etkileri göstermeyebilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Jasper Taşı Faydaları ve Özellikleri

Doğal taşların olumlu etkilerini kimin üzerinde göstereceği astrologların ilgi odağı olmuştur. Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonucunda, astroloji dalında “astral taş” olarak adlandırılan bu taşların kişiler üzerindeki olumlu etkilerinin tam anlamı ile ortaya çıkabilmesi için kişilerin doğdukları ayların önemli olduğu kanaatine varılmıştır.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre her taşın uyum içerisinde olduğu, taşın olumlu etkilerinin ön plana çıkmasına yardımcı olan bir burç bulunmaktadır. Bu noktada oniks taşının uyumlu olduğu burç listesi de oluşturulmuştur. Bu listeye göre oniks taşı, ikizler burcu ve başak burcu ile ortak enerjiye sahiptir.

Oniks Taşı Hangi Çakrayla Uyumludur?

İnsan vücudunda 7 ayrı çakra noktası bulunmaktadır. Bu çakralar vücudun çeşitli yerlerine dağılmıştır. Çakraların aktif edilmesi durumunda kişiler daha rahat, daha sağlıklı ve sonucunda daha mutlu bir hayat yaşayabilmektedirler. Bu çakraların aktif edilmesi için çeşitli yöntemler ve egzersizler mevcuttur.

Doğal taşlar da çakraların aktif edilmesi amacı ile kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yönteme göre 7 çakranın her birinde farklı taşlar kullanılarak bölge aktif edilmektedir. Her çakranın olumlu cevap verdiği bir taş bulunmaktadır. Buna göre oniks taşının uyumlu olduğu çakra, kök çakradır.

“Muladhara” olarak da bilinen kök çakra, omurganın en alt kısmında yer alan kuyruk sokumunda yer almaktadır. Kişilerin dengede durmasına olanak tanıyan bu çakra türü, pek çok organa etki etmektedir.

Oniks Taşı Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde doğal taşların çok fazla imitasyonu yapılmaktadır. Taşları, şifa bulmak için satın almak isteyen kişilerin orijinal olanlar ile imitasyon olanlar arasındaki farkı anlayabilecek bilgiye sahip olması gerekmektedir. Bu noktada orijinal doğal taşların sahip oldukları özelliklere hâkim olmak önemlidir.

Doğal taşlardan biri olan oniks taşının, orijinal olup olmadığının anlaşılması için bilinmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Gerçek oniks taşını anlamak için bilinmesi gereken ilk püf nokta taşın sertliğinin 7 derece olduğudur. Bunu ilk görüşte anlamak elbette mümkün değildir. Ancak taşa dokunulduğunda sertliğinden emin olmak mümkündür. Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken ikinci püf nokta, taşın opak yapıda ve siyah beyaz renkte olduğudur. Ayrıca taş iç bölgelerine doğru farklılaşan renklere sahiptir.

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir