Doğal Taşlar

Doğal Taşlar ve Özellikleri

Doğal taşların faydası ve özellikleri

Doğal taşların özellikleri işlenmemiş olmalarından ileri gelir. Doğal taşlar milyonlarca yıl önce toprak altında oluşmuş, belirli bir basınç ve ısının etkisi altında kalmış yapılardır. Tarih boyunca ortaya çıkan en eski yapı malzemeleri şeklinde de adlandırılan doğal taşlar kendi titreşimleri sayesinde insanlara belirli bir enerji yaymaktadır. Bu taşlar ne kadar süre boyunca yeryüzünde kalırsa kalsın herhangi bir şekilde enerjilerini kaybetmemektedir. Bu durum taşların ölümsüz olarak nitelendirilmesine olanak tanımıştır.  Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen taşların pek çok medeniyete şifa ve enerji dağıttığına inanılmıştır. Doğal taşların anlamları ile ilgili birçok içeriğe blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Doğal taşlar ile ilgili araştırmalarda bulunan insanlar genel olarak kişilere en uygun taşın bulunabilmesi için hem taşta hem de kişide ortaya çıkan enerji değişimlerini incelemektedir. Taşı gören kişilerde enerjisel anlamda bir farklılık oluşuyor ise bu taş doğru taş olabilmektedir. Taşta ortaya çıkan etkiler ise genel olarak ısınma ya da renk değişimi şeklinde kendini göstermektedir. Böyle durumlar oluşmadı ise kişilerin taşlarına karar verirken burçların yola çıkması önerilebilmektedir.

Doğal taşlar mod, sağlık, enerji gibi pek çok yaşamsal faaliyeti etkileyen unsurlardır. Bu nedenle uygun doğal taşın bulunarak aksesuar şeklinde ya da ev dekorasyonu sırasında kullanılması yaşam enerjisinin artmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda sizler için enerjinize ve burcunuza iyi gelecek farklı doğal taşları inceleyeceğiz.

Peki…

Doğal taş kedi

Doğal Taşların Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

Gerçek doğal taş bulmak her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bu durum kişileri gerçek doğal taş satan yerler veya gerçek doğal taş nasıl anlaşılır gibi sorular sormasına ve araştırma yapmasına itmiştir. Eğer doğal taşlar hakkında  fazla bir bilgiye sahip değilseniz doğal taşın gerçek olup olmadığının anlamanız biraz zor olabilir, fakat doğal taşın orijinal olup olmadığıyla ilgili basit birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Doğal taşlar yapıları gereği yanmaz (Gerçek Kehribar reçine yapıda olduğu, taş olmadığı için yanar veya organik kökenli inci de).

1- Yakarak; Doğal taşınızı ısıya maruz bırakarak plastik kokusu gelip gelmediğinin test edebilirsiniz, eğer burnunuza kötü kokular geliyorsa taş sahtedir. Doğal taşa zarar vereceği için bu yöntem pek tavsiye edilmez.

2- Tokuşturmak; Taşları birbirine tokuşturarak çıkardığı ses ile kontrol ederek verdiği hissiyata göre değerlendirme yapabilirsiniz.

3- İnceleyerek; Aldığınız doğal taşın ismini internete yazarak çıkan görseller ile elinizdeki doğal taşı kıyaslayın, birçok taş ilk görüşte fark edilecek bir şekilde imitasyon olabiliyor. Özellikler mükemmel hatlara ve iç kısımlara sahip ürünleri alırken daha dikkatli olun, birçok ürün cam veya plastik ile üretilip doğal taş adı ile satılmaktadır.

4- Güvenilir Satıcı; Doğal taşların enerjisine ve şifasına gerçek anlamda inanıyorsanız mutlaka güvenilir doğal taş satıcılarından kendinize uygun taşları seçebilirsiniz. Büyük doğal taş satıcıları doğal taşların verdiği enerji ve şifadan ziyade daha çok işi ticari bir gaye uğruna yaptığı için bazı ürünlerin sahte çıkma olasılığı yüksek. Çünkü bu tarz büyük işletmelerin birçok şirket ve kişiler ile ticari faaliyeti olduğu için yüzlerce taş arasında sahte ürünler alıp satabiliyorlar. Büyük satıcılar yerine doğal taşlara gerçekten ilgi duyan ve taşlar hakkında bilgi sahibi güvenilir ufak işletmeler ve kişiler arasından bir tercih yapabilirsiniz.

5- Fiyat; Doğal taş fiyatları taş türüne göre farklılık göstermektedir. Ucuz olduğu için asla bir taşı almayın çünkü bu taş ya sahtedir ya da kalitesizdir, bu taşların size iyi gelmesini beklemeyin. Doğal taş seçerken her zaman en kalitelisini seçmeye çalışın ve daha sonra fiyatına bakın. Birçok ucuz ve kalitesiz taşınız olacağına mutlaka bir tane sizi kendine çeken kaliteli bir taşa sahip olmanız çok daha faydalıdır. Doğal taş ile aranızda uzun süreli bir bağ olacağı için altın veya gümüş doğal taş takılar kullanmaz sizin için daha uygun olacaktır.

6-Cihaz kullanarak; Doğal taşlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu farklardan en çok dikkat çekeni, renkleri, ağırlıkları ve sertlikleridir. Doğal taşların gerçek olduğunun anlamak için bu özellikleri uygun cihazlar ile ölçmek gerekir. Bu cihazların sizde olması çok küçük bir olasılık olduğu için size yakın bir doğal taş mağazasına veya mücevher mağazasına götürüp kontrol ettirebilirsiniz.

7- Analiz- En güvenilir yöntemdir. Doğal taşların orijinal olup olmadığını ve içeriğinin ne olduğunu anlamak için laboratuvar ortamında belli testler yapılarak doğal taş hakkındaki bütün bilgilere ulaşılabilir. Taş analizi pahalı bir yönetme olduğu için yarı değerli taşlardan ziyade daha çok değerli taşlarda tercih edilmektedir.

Doğal taşların gerçek olup olmadığını anlamak için bunların yanı sıra birçok yöntemden bahsedilmektedir. Bunlardan bazıları taşı çizmek veya taşa saç sararak yakmak. Bu tür yöntemlerin tam kesinliği yok maalesef, çünkü artık birçok taşı sadece cam veya plastikle değil aynı zamanda daha kalitesiz gerçek taşları lazer ile boyayıp satışa sunabiliyorlar. Özellikle taşları boyamak şu zamanlarda çok popüler. Bu tür dış etkiler taşların doğallığını bozarak etkisini azaltmaktadır. Tavsiyemiz taşı güvenilir bir doğal taş mağazası veya kişiden almanız.

 

Şifalı Doğal Taşlar

Akik Taşı Genel Özellikleri

Akik doğal taşının özellikleri arasında hem ruhu hem de zihni dengelemek yer almaktadır. Ayrıca bu taş negatif enerjilerin ortadan kaldırılması ve bu enerjilerin pozitif şekilde dönüştürülmesi açısından da etkilidir. Sahip olunan auranın temizlenmesi ve stabilize edilmesi konusunda akik taşından yardım alınmaktadır. Taş zihinsel işlevlerin geliştirilmesi, algı ve konsantrasyonunun artırılması noktasında da oldukça faydalıdır. Bu taş genel olarak ikizler, boğa ve başak burçlarına iyi gelmektedir. Gerginliklerin saptanarak azaltılması ve iç öfkenin nazikçe yok edilmesi için taşın enerjisini kullanabilirsiniz. Kendinizi güvende hissetmek için taşın sahip olduğu emniyet duygusundan yararlanabilirsiniz.

Bu taşın ortaya çıkma yeri Sicilya’da bulunan Achates Nehri’dir. Kuvars aile mensubu olan akik, fosilleşmiş katmanlara ve çizgilere sahiptir. Lekeleri ile dikkatleri üzerine çeken bu taş rengine uygun olarak farklı isimler ile adlandırılabilmektedir. Taşın kullanımı genel olarak süs eşyası şeklinde olsa da muska ve takı şeklinde de kullanılabilmektedir. Babil döneminde kullanıma başlandığı düşünülen bu taş Mısırlılar ve Yunanlar için de büyük bir öneme sahiptir.

Lacivert Renk Akik Taşı

Lacivert akik taşının özelliği arasında sezgisel olarak artış ve duygusal bir dengeleme yer almaktadır. Ayrıca akik taşının lacivert rengi aydınlanmayı ve evren ile bir uyum oluşturmayı da ortaya çıkarmaktadır. Bu renk akik taşının çakra uyumunun üçüncü göz olduğu söylenebilmektedir.

Yeşil Renk Akik Taşı

Yeşil renkte akik taşının niteliği iyileştirici olmasıdır. Hayattaki kararlarını kolayca alabilmek isteyen kişiler yeşil renk akik taşından yardım alabilmektedir. Hayat enerjisini ve cesareti de yükselten bu taş güçlü bir kariyer hedefleyen kişilere önerilmektedir. Taşın kalp çakra ile uyumlu olduğu saptanmıştır.

Kahve Tonu Akik Taşı

Kahverengi akik taşının bir özelliği olarak fiziksel güç vermesi sayılabilmektedir. Bu taş ayrıca kalp ve zihinde yeni fikirler için yer açma, evrensel bir enerji ortaya çıkarma gibi özelliklere de sahiptir. Fiziksel topraklanma ortaya çıkaran taş sakral çakra ile uyum göstermektedir.

Pembe Renk Akik Taşı

Pembe bir akik taşı sorunları kolay bir şekilde iyileştirme, güven sağlama, rahatlık ve yatıştırıcı etkiye sahip olma gibi özellikleri ile tanınmaktadır. Pembe renk akik taşı ile özgüven ve cesaret kazanılabilmektedir. Pozitif enerji verme söz konusu olduğu zaman akla gelen bu taşın uyumlu olduğu çakra kalp çakradır.

Mavi Renk Akik Taşı

Mavi akik taşının kullanımı genel olarak bardak altlığı şeklindedir. Bu taşın uyumlu olduğu çakra boğaz çakradır. Taşın sahip olduğu özellikler arasında iletişim becerisini güçlendirme, kişilere kendilerini ifade etme özellikleri kazandırma gibi faktörler yer almaktadır. Ruhunuzu yatıştıracak bu taş duygularınızın iyileşmesine de katkı sunacaktır.

Mor Renk Akik Taşı

Mor akik taşının işlevi genel olarak verimliliğin artırılmasıdır. Koruyucu ve enerji artırıcı gibi özellikler de barındıran mor renk akik taşı tepe yani taç çakra ile uyum göstermektedir. Kişisel bir tılsım görevi için bu taşı tercih edebilirsiniz.

Akuamarin Taşı Genel Özellikleri

Akuamarin taşı ve faydaları arasında cesaret verme de yer almaktadır. Özellikle koç, balık, kova, ikizler ve akrep taşlarının enerjisi ile bütünleşen bu taşın en güzel çeşitleri Rusya sınırları içerisindedir. Deniz suyu anlamına da gelen bu taşın “bir deniz kızı hazinesinden geldiği” şeklinde bir inanış bulunmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana devamlı olarak kullanılan taş boğaz çakra ile uyum içerisindedir. Geçmiş zamanlarda denizciler için güvenli bir yolculuğun tamamlanması amacı ile kullanılan akuamarin, temizlik, huzur ve meditasyon dendiği zaman akla gelen taşlar arasındadır.

Akuamarin taşının faydaları

 • Olumsuz enerjilerin azaltılarak zihnin sakinleştirilmesi,
 • Sezginin keskinleştirilmesi ve basiretin açılması,
 • Mevcut auranın korunarak çakraların hizalanması,
 • Hamilelik esnasında hem annenin hem de bebeğin korunması,
 • Boğaz ağrısının ve tiroid problemlerinin iyileşmesine katkı sunması,
 • Huzur vermesi,
 • Barış ortaya çıkarması,
 • İçsel bir güç oluşturması,
 • Algıların netleştirilmesi ve kafa karışıklarının durulması,
 • İlham ortaya çıkarma,
 • Korkuların yatıştırılması ve hassasiyetin artması.

Amazonit Taşı Genel Özellikleri

Amazonit taşının özellikleri ilham vermesi, dürüstlük duygularını kabartması gibi nitelikler yer almaktadır. Bu taşın rengi farklı bir doğal taş olan akuamarin ile benzediği için genel olarak onunla karıştırılmaktadır. İki taşın birbirinden ayırt edilmesi için üzerindeki koyu desenlerden yararlanılabilmektedir. Bu taşın farklı bir ismi de amazon taşıdır. Amazon taşı yeşil bir mikroklin çeşididir. En çok başak burcu ile uyum gösteren amazon taşı kalp çakra ve boğaz çakra ile dengelenmektedir.

Bir amazonit taşına sahip olduğunuzda şu etkilere maruz kalacaksınız:

 • Beynin ve sinir sisteminin sakinleştirilmesi,
 • Optimum sağlığın ve homeostazisin korunması,
 • Ortaya çıkan bir sorunda her iki tarafın gözünden de bakabilme olanağı,
 • Hem dişil hem de eril enerjilerin dengelenmesi
 • Vücutta oluşan negatif enerjilerin giderilmesi,
 • Sinir sistemindeki tıkanmaların çözülmesi,
 • Duyusal travmaların büyük ölçüde yatıştırılması,
 • Korkunun ve endişenin azaltılması,
 • Elektromanyetik kirliliğin korunması,
 • Evrensel bir sevginin hissedilmesine yardımcı olmak,
 • Psişik vizyon,
 • Samimiyet,
 • Dürüstlük,
 • Açıklık,
 • Duru görü,
 • Kendini ve benliğini sevmek.

Ametist Taşı Genel Özellikleri

Ametist taşının belirgin özellikleri arasında psişik saldırılardan koruma yer almaktadır. Bu taşın en çok başak, yay, balık, kova ve oğlak burçları ile uyum gösterdiği bilinmektedir. Ametist üçüncü göz çakra ve taç çakra ile de uyum sağlamaktadır. En çok bilinen kuvars kristalleri arasında yer alan bu taş mor renk ile kaplıdır. Taşın en güçlü koruyucular arasında yer alması psişik saldırılar için bir hayli etkilidir. Özellikle magmatik kayaçların çatlak kısımlarında yer alan taş Uruguay ve Brezilya sınırları içerisinde görülmektedir. Taşın farklı yetenekleri vardır. Bu yetenekler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İç huzur ve şifa verme,
 • Olumlu bir dönüşüm sunma,
 • Manevi bir farkındalık meydana getirme,
 • Meditasyon,
 • Bedenin ve ruhun iyileştirilmesi,
 • Asaletin artırılması,
 • Enerjinin sevgiye dönüştürülerek o şekilde kullanılması,
 • Kişileri stresten ve başkalarının kötü dileklerinden korumak,
 • Uyku kalitesini artırmak (Rahat bir uygu için ametist taşının yatağın baş ucunda kullanılması önerilmektedir.),
 • Uyku sırasında görülen rüyaların daha iyi hatırlanması ve daha iyi anlaşılması,
 • Zihinsel bir sakinlik sağlama,
 • Daha kolay odaklanma,
 • Hafızanın normalden daha iyi güçlendirilmesi,
 • Sinirlilik ve gerginlik hissinin büyük ölçüde rahatlatılması,
 • Ani ruh hali değişimlerinin önüne geçmek,
 • Kaygı, korku ve öfke gibi vücuda zarar verecek durumların etkisini azaltmak,
 • Olumsuzlukları olumluya çevirmek,
 • Kişilere ruhsal bir farkındalık kazandırmak,
 • Psişik yeteneklerin geliştirilmesi.

Apatit Taşı Genel Özellikleri

Apatit taşı hakkında zihin ve beden üzerinde titreşim seviyesini artırdığı bilinmektedir. En çok ikizler burcu ile enerjisi uyan bu burcun etkili olduğu çakra boğaz çakradır. Bu derin ve ruhsal taş özellikle psişik algı üzerindeki etkiyi artırması ile bilinmektedir. Psişik algıdaki enerjinin anlamı yaratıcılık ve ilham ile ilişkilendirilebilmektedir. Genel olarak sarı ve yeşil renklere sahip olan apatit, canlı görünümü sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu taşın kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken unsur taşın kolay kırılabileceğidir. Bu nedenle özenli bir yerde saklanması gerekmektedir.

Özellikle akıl ve odaklanma üzerinde etkili bir gücü olan bu taşın diğer faydaları şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Barış ve uyum sunar,
 • Tezahür taşı olarak da bilinir,
 • Yaratıcılık alanında gelişme sağlar,
 • Psişik yeteneklerin farkına varılmasına yardımcı olur,
 • Ruhsal olarak uyumlamanın gelişimine katkı sunar,
 • Farklı çeşit iletişimin önünü açar,
 • Meditasyonun derinleştirilmesini sağlar,
 • Yeni fikir arayışları oluşturur,
 • Koşulsuz bir sevgi ortaya çıkarır,
 • Kişilerin kendilerini net bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olur,
 • Karışıklık durumlarında iyi gelir, durgunluk verir,
 • Asabiyetin azaltılması ve içsel benliğin uyarılması konusunda etkilidir,
 • Dengeli beslenmeyi teşvik eder,
 • Vücudun metabolik hızını dengelemeye yardımcı olur,
 • Açlığın bastırılması konusunda etkilidir,
 • Hem zihinsel hem de fiziksel çakraları dengeler.

Aventurin Taşı Genel Özellikleri

Aventurin taşının genel yapısı yeşil renktir. Bu taş yengeç ve aslan burçlarını yakından ilgilendirmektedir. Taşın kalp çakrası ile uyumu vardır. Şans taşı olarak da bilinen bu doğal taşın yatağın baş ucuna konularak kullanılması önerilmektedir. Yatağın baş ucunda bu taş varken uyumak uykunun daha iyi geçmesini sağlayacaktır. Taşın çantada ya da cüzdanda taşınarak kullanımı niyet sırasında daima sizlerin yanında olmasını sağlayacaktır. Özellikle dolunay ve yeni ay zamanlarında taşa temas etmek sizlere iyi gelecektir. Taşın meditasyon alanlarına ya da ofise yerleştirilmesi çakra meditasyonu için yararlı olacaktır. Bu kadar farklı kullanıma olanak tanıyan Aventurin taşı şu yararları sunmaktadır:

 • Sizlere hayal gücü ve yaratıcılık alanında ilham verir,
 • Bağımsızlık konusunda destek olur,
 • Kariyer başarınızı olumlu şekilde etkiler,
 • Dengeli bir yaşam için iyi gelir,
 • Hem eril hem de dişil enerjiyi dengeli hale getirir,
 • Öfkenin yatıştırılmasını sağlar,
 • Sürekli bir şekilde iyi olma duygusunu teşvik eder,
 • Bir olay içerisinde yer alan olasılık ve alternatiflerin görülmesini sağlar,
 • Kişinin ruh halini olumlu şekilde etkiler,
 • Nevroz şiddetini en aza indirger,
 • Algıların harekete geçirilmesini sağlar,
 • Bir durumda sebat edilmesini sağlar,
 • Liderlik konusunda kişilerde yer alan mevcut nitelikleri pekiştirir,
 • Empatinin teşvik edilmesinde iyidir,
 • Merhamet kurmayı sağlar.

Moon Stone Taşı Genel Özellikleri

Ay taşının genel özellikleri arasında mavi ışıltılar saçması da yer almaktadır. Bu taşın saçtığı ışıltıları görebilmek için belirgin bir ışığa tutmak gerekmektedir. En çok ikizler burcunu etkisi altına alan ay taşı solar sinir ağı çakra ile uyum göstermektedir. Vücuttaki rutinin korunması ve düzenlenmesi noktasında dengeleyici bir konumda yer alan bu taş kalp çakraları için de kullanılmaktadır. Yüzyıllar önce ortaya çıkan ay taşı kişileri duygusal karmaşıklıklardan arındırması ile bilinmektedir. İnsanların duygusal dünyası söz konusu olduğu zaman akla gelen taş, net duygu ve düşüncelerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. İnsanların iletişimini büyük ölçüde etkileyen taşın diğer özellikleri şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Sezgileri etkiler,
 • Lenf sistemi üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir,
 • Nazara karşı etkilidir,
 • Belirli bir tokluk hissi oluşturarak fazla kilodan dolayı ortaya çıkabilecek hastalıkları önler,
 • Vücuda zarar verme özelliğine sahip olan toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına katkı sağlar,
 • Cilt sağlığı üzerinde faydaları bulunmaktadır,
 • İnsanlardaki empati becerisini güçlendirmektedir, bu sayede bir olayda karşı tarafı anlamakta zorlanan insanlar kendilerini karşı taraf yerine kolayca koyabilmektedir,
 • Beyin fonksiyonları üzerinde etkili olan bu taş aklın geliştirilmesine olanak tanır,
 • Hassas bir yapıya sahiptir,
 • Taşın temizlenmesi için güneş ışıklarından faydalanmak yeterli olacaktır,
 • Ay taşının su ve sabun gibi kimyasal ürünler ile temas etmemesi gerekmektedir.

Florit Taşı Genel Özellikleri

Florit taşının yapısı insanları pozitif olmaya teşvik etmektedir. Oğlak ve balık burçları ile bağdaştırılan florit taşı şu çakralar ile uyum göstermektedir:

 • Boğaz çakrası,
 • Üçüncü göz çakrası,
 • Kalp çakrası.

Bu taşın bünyesinde barındırdığı enerji şu yönlerde kullanılabilmektedir:

 • Gerçeğin ortaya çıkarılması,
 • Bilincin temizlenmesi,
 • Aklın en aktif biçimde kullanımı,
 • Auranın en etkili şekilde temizlenmesi ve dengelenmesi,
 • Öğrenmenin daha etkili olabilmesi için yardımcı,
 • Negatif enerjilerin temizlenerek stres faktörlerinin ortadan kaldırılması,
 • Pozitif olmanın teşviki,
 • Sahip olunan iç enerjinin dengelenmesi,
 • İnsanların zihinsel ve fiziksel açıdan koordinasyonunun sağlanması.

Güneş Taşı Genel Özellikleri

Güneş taşının faydaları ve özellikleri genel olarak yaşamı ve yaşam enerjisinin kendisini içermektedir. Sarı, turuncu, kahve, kırmızı ve şeftali tonlarını bir arada bulunduran bu taş kuvars grubuna aittir. Ay taşı ile bir arada kullanıldığında daha etkili olan güneş taşının aslan ve terazi burçları için önemi büyüktür. Taşın uyum sağladığı çakralar ise solar sinir ağır ve sakral çakradır. Güneş taşının vereceği enerji kişilerin sahip oldukları liderlik özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu taş özellikle Güney Avustralya’nın orta kısımlarında ve İsveç, Norveç gibi çeşitli ülkelerde bulunmaktadır. Taşın ayrıca ABD sınırları içerisinde de görüldüğü bilinmektedir. Güneş taşını kullanan insanlar bu taştan şu faydaları görebilmektedir:

 • Kendine özgün bir birey olma,
 • Özgür bir hayat yaratma,
 • Cinsellik,
 • Şans ile bağlantı,
 • Sahip olunan çakraların etkili bir şekilde temizlenmesi,
 • Enerjinin canlandırılması,
 • Sezgilerin yükseltilmesi,
 • Gerçek benliğin parlaması,
 • İyimser olmanın teşvik edilmesi,
 • Özgüvenin üst seviyelere taşınması,
 • Bağımsızlığın daha kolay hale getirilmesi,
 • Verilen her karara evet diyen kişilerin hayır demeyi de öğrenmesi,
 • Kişilerin güçlülük hissini artırması,
 • Duyguların daha da hissedilerek yaşanması.

Jasper Taşı Genel Özellikleri

Jasper taşının taşıdığı özellikler arasında gevşeme, memnuniyet ve şefkat yer almaktadır. Aslan, başak ve akrep burçları ile uyum gösteren bu taş iki çakra ile ilişkilendirilmektedir: Kalp çakra ve kök çakra. Kalsedon grubuna ait bir kuvars çeşidi olan bu taş doğada farklı renklerde bulunabilmektedir. Turuncu, kırmızı ve kahve tonları jasper taşının en sevdiği renklerdir. Bu taşı meditasyon yapar iken tercih edebileceğiniz gibi yoga sırasında da kullanabilirsiniz. Sizler için kötü enerjilere yönelik görünmez bir kalkan meydana getirecek taşa gün içerisinde temas etmek son derece önemlidir. Jasper taşının faydaları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bu taşın diğer bir ismi yüce besleyici şeklinde bilinmektedir,
 • Taş stresli zamanlarda insanları kendine getirmekle görevlidir,
 • İç huzuru ve bütünlüğü ortaya çıkarır,
 • İnsanların memnuniyet duygularını hatırlatır,
 • Şefkat ve teselli için yardımcıdır,
 • Negatif enerjilerden koruma sunar,
 • Yang ve yin dengeleyicisi konumundadır,
 • Kişilerin fikirlerini eyleme dönüştürmesine katkı sağlar iken hayal gücünü de ortaya çıkarır,
 • Organizasyon yeteneği konusunda iyileştiricidir,
 • Pratik düşünmeye katkı sunar,
 • Sorunların en hızlı şekilde çözülmesine olanak sağlar,
 • Bu taş ile radyasyon ve benzeri dalgaların oluşturduğu kirlilikten arınabilmektedir,
 • Kişilerin kendilerine olan saygısını artıran bu taş dürüstlük ortaya çıkarır,
 • Kişilerin eksik hissettikleri zamanlarda onların tamamlayıcısı niteliğindedir,
 • Sükûnet için en faydalı taştır.

Kan Taşı Genel Özellikleri

Kan taşına ait bazı özellikler arasında bu taşın en iyi koç, terazi ve balık burçları ile uyumlu olduğu yer almaktadır. Taşın içerdiği çakra ise kök çakradır. İdeal bir kan temizleyicisi olan kan taşı şifa amacı ile sık sık kullanılmaktadır. Mavimsi ve koyu yeşil renklerin birleşimi ile ortaya çıkan bu taş Brezilya’dan çıkarılmaktadır. Taşın üzerinde kanı andıran kırmızı partiküller bulunmaktadır. Antik çağlardan bu yana kullanılan taş, bilimsel olarak kanıtlanmasa da kanamaların hızlı bir şekilde durdurulabilmesini sağlamaktadır. Bu taşın günümüzde farklı berberler tarafından da kullanıldığı düşünülmektedir. Kan taşının faydaları arasında şu maddeler yer almaktadır:

 • Topraklanmanın sağlanması,
 • Uyku sırasında rüya görmek,
 • Olumsuz enerjilerin ortamdan çekilmesi,
 • Sevginin geliştirilmesi,
 • Yaratıcılığın artırılması,
 • Bolluk oluşumu,
 • Pürüzsüz bir enerji akışının sağlanması,
 • Pürüzsüz bir arınmaya olanak tanıması,
 • Jeopatik stresin üstesinden en iyi şekilde gelmek,
 • Organizasyon fikirlerine yardımcı olmak,
 • Cesaret ortaya çıkarmak,
 • Tehlikeli bazı durumlara karşı insanları korumak,
 • Sinirlilik ve saldırganlık gibi huylardan insanları uzak tutmak,
 • Farklı koşullara hızlı bir şekilde uyum sağlamak,
 • Zihinde meydana gelen karmaşanın sakinleştirilmesi,
 • İdealizm.

Kaplan Gözü Taşı Genel Özellikleri

Kaplan gözü taşının özellikleri arasında parlak bir renge sahip olması yer almaktadır. Bu taş adını sarı ve kahve tonlarına sahip olmasından dolayı kaplan olarak almıştır. Tiger eye şeklinde de bilinen bu taş insanların korunmasını ve açık bir şekilde düşünebilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir konuda sağlanmak istenen kişisel güçlenme için kaplan gözünden yararlanılabilmektedir. İnsanların zarifliğini artıran taş pratiklik de kazandırmaktadır. Bu taşı en çok oğlak burçları kullanmaktadır. Taşın uyum sağladığı çakralar ise sakral ve solardır. Taşı özellikle hızlı bir şekilde enerji değişimi yaşayan insanlar kullanmalıdır. Ayrıca başkaları yüzünden kendini ihmal eden insanlar da bu taşı kullanabilmektedir.

Koruma taşı olarak bilinen kaplan gözü zihni odaklanmasını ve berraklığını sağlamaktadır. Kullanan kişiler için şans oluşturan taş sorunların duygularla bulanıklaştırmadan çözülmesini sağlamaktadır. Kişilerin sahip oldukları korkuların ve endişelerin giderilmesinde bu taştan yararlanılabilmektedir. Yin ve yangı dengeleme görevini barındıran bu taş kişilere asıl amaçlarını yeniden hatırlatmaktadır. Başkalarını çok düşünen kişilerin kendilerini hatırlamasına olanak tanıyan kaplan gözü insanlara hem irade hem de özgüven aşılamaktadır. Ayrıca gerginliğin özgür kalmasında da kaplan gözünden yararlanılmaktadır.

Kristal Kuvars Taşı Genel Özellikleri

Kristal kuvars taşının faydaları arasında bir yoğunlaşma artışı sağladığı yer almaktadır. Bu taş için özel olarak bir burç sayılamamaktadır. Bunun nedeni bu taşın 12 burç ile de kullanılabilmesidir. Karın, kalp, taç ve alın gibi çakralar ile uyum gösterebilen bu taş eril ve dişil kristal formuna sahiptir. Güç taşı adı ile de bilinen kristal kuvars şeffaf rengi ve uç kısmı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Usta şifacı olarak adlandırılan kuvars sayesinde iyi niyetler ve enerjiler güçlendirilebilmektedir. Çakraların dengelenmesi noktasında son derece faydalı olan kuvars yoga ve derin düşünme yapar iken kullanılabilmektedir. Berraklığın ortaya çıkarılması konusunda yardımcı olan taşın temizlik ve etkinlik amacı ile de kullanıldığı bilinmektedir.

Labradorit Taşı Genel Özellikleri

Labradorit taşının özellikleri genel olarak auranın dengelenmesi, bilincin yükseltilmesi ve enerjinin topraklanması şeklinde sayılabilmektedir. Bu taş en çok aslan, yay ve akrep burçlarına iyi gelmektedir. Taşın uyum gösterdiği çakralar ise şu şekildedir:

 • Üçüncü göz çakrası,
 • Taç çakrası,
 • Boğaz çakrası.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Doğal Taş Satarak Para Kazanmak

Bu taş adını bir yarımadadan almaktadır. Donuk bir yapıya sahip olan taşın koyu renk bir görünümü vardır. Bu görünüm bir mineralden elde edilmektedir. Yanar döner olma özelliğine sahip olan labradorit hareket ettirildiğinde kırmızı bir yüzeye kavuşmaktadır. Üzerinde yer alan dilimli renkler ışığın kırılması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Renkleri devamlı olarak değişen bu ürün genel olarak mor, mavi, turuncu, yeşil ve arada sarı şeklinde görünmektedir. Dönüşme taşı şeklinde nitelendirilen bu taş gücü ve azmi bir arada arayanların tercihidir. Taşın faydaları arasında psişik yetenekler ortaya çıkarma ve sakinleştirme yer almaktadır. Ayrıca bu taş sezgilerin güçlendirilmesi ve iradenin desteklenmesi noktasında da mükemmel bir yardımcıdır. Ruhu sakinleştirme özelliğine sahip olan labradorit, sahteliklerin arkasında kalan gerçeklerin gözler önüne serilmesini sağlamaktadır. İnsanların içinde sıkışıp kalan korkuların ortadan kaldırılması bu taş ile ilişkilendirilmektedir. Kişilerin benliğine güven aşılayan taş zihinsel keskinliğin uyarılmasını sağlamaktadır. Kaygıların ve stresin yok edilmesi taş ile ilişkilendirilmektedir. Ortaya çıkması amaçlanan yeni fikirler labradorit sayesinde daha mümkün kılınabilmektedir. Aşırı aktif bir zihni ortaya çıkaran bu taş kişilerin benliğine olan inançlarını harekete geçirmektedir.

Lapis Luzuli Taşı Genel Özellikleri

Belirli özelliklere sahip lapis luzuli taşı eski çağlarda özellikle Mısırlar ve Sümerler tarafından sık sık kullanılmıştır. Terazi burcu, balık burcu ve yay burcu ile uyum gösteren lapis luzuli taşının farklı medeniyetler tarafından tanrının ruhunu taşıdığına inanılmaktadır. Mısırlılar ise bu taşın gökyüzü taşı olduğunu düşünmektedir. Üçüncü göz çakra ile uyum sergileyen taş, bilgelik ve cesaret söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenektir. Adını farklı dillerdeki taş ve mavi kelimelerinin söyleniş biçiminden alan bu taş pek çok faydaya sahiptir. Taşın faydaları arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Doğal taşlar sınıfına dâhil edilen bu taş içsel bir gerçeklik ortaya çıkarmaktadır,
 • Aşk hayatı söz konusu olduğunda akla ilk olarak bu taş gelmektedir,
 • Taşın pozitif büyüler ile ilişkilendirildiği düşünülmektedir,
 • Kendine güvenmek isteyenler taştan yararlanabilmektedir,
 • Arkadaşlık ilişkilerinde olumlu olaylar taşın ilgi alanıdır,
 • Sezgilerin güçlendirilmesini sağlar,
 • Temel bir arınma sunar,
 • Nesnellik ve netliğin teşviki konusunda önemlidir.
 • İlişkilerin bağlanması noktasında katkısı vardır,
 • Duygu ve düşüncelerin net olarak ilgili kişiye ifade edilmesini sağlar,
 • Olaylarda gerçekleri arar ve kişilerin bu gerçekler ile yüzleşmesine yardımcı olur,
 • Kişisel özgüveni artırır,
 • Yaratıcılığın teşvik edilmesinde yardımcıdır,
 • Derin bir öz bilgiyi getirir,
 • Stresin serbest kalmasına yardımcı olur,
 • Bir farkındalık kazandırır,
 • Hayatta netliğin ortaya çıkmasını sağlar,
 • Bir güven oluşmasını sağlar,
 • Dürüstlük ortaya çıkarır iken ahlak ve şefkat duygularını da teşvik eder,
 • Taşın şifa terapisinde önemi fazladır,
 • Sertlik derecesi 5 ile 6 arasındadır,
 • Hidroklorik asit ile karıştırıldığında bir gaz açığa çıkarmaktadır,
 • Kişileri depresyona karşı korumaktadır.

Malahit Taşı Genel Özellikleri

Malahit taşının özellikleri arasında hem açık hem de koyu yeşil tonlarını barındırması yer almaktadır. Aynı zamanda Malakit adıyla da bilinir. Bu taş terazi burcu, oğlak burcu ve akrep burcu ile uyum yakalamaktadır. Taşın uyum gösterdiği çakralar ise boğaz çakra ve kalp çakradır. İçerisinde siyah şerit geçişler barındıran görünümü ile dikkatleri üzerine çeken bu taş 4 numaraya yakın bir sertliğe sahiptir. Malakit taşının pek çok karakteristik özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
 • İnsanları negatif duygulardan kurtararak daha olumlu bir bakış açısına sahip olmasını sağlar.
 • Sadakat konusunda iyidir.
 • Radyasyon ve buna benzer elektromanyetik kirlerin arındırılmasında etkilidir.
 • İnsanların içlerinde bulunan liderlik özelliklerinin ön plana çıkarılmasını sağlar.
 • Denge konusunda bu taştan yardım alabilirsiniz.
 • Olumlu bir dönüşüm için sizlere yardımcı olur.
 • Kirleticilerin vücut içerisinden atılmasında söz sahibi olan taşlardan biridir.
 • İnsanların kalbi bu taşla buluştuğunda koşulsuz bir sevgiye çıkacaktır.
 • İnsanların kendisini anlamasına yardımcı olan bu taş ruhsal bir iyileşme sağlamaktadır.
 • Kendisini kasan insanlar bu taşla tanıştıklarında rahatlık hissini tatmaktadır.
 • Kişilerin uykularında gördükleri rüyaya etki etme ve bu rüyaları uyarma özelliğine sahiptir.
 • Olumsuz deneyimlerin beyinden silinmesi konusunda etkilidir.
 • Travmaların serbest kalmasını sağlar.
 • Kişinin eylemlerini farkına vararak yapmasına olanak tanır.
 • Duyguları serbest bırakarak kişilerde empati yeteneğinin gelişimini sağlar.
 • Hayatta risk alımını ve bu riskin sonuçlarını düşünmeyi teşvik eder.
 • Bilgilerin daha hızlı bir şekilde özümsenmesini sağlar.
 • Kişisel krampları iyi hale getirir.

Mavi Kuvars Taşı Genel Özellikleri

Mavi kuvarsın taşıdığı özellikler arasında bu taş ile temas eden kişiye güç vermesi yer almaktadır. Genel olarak kova burcu ve balık burcunu memnun eden mavi kuvars boğaz çakra ile ilişkilendirilmektedir. Kuvars grubuna ait olan bu taş özellikle meditasyon sırasında avuç içi ile temas edilerek kullanılmaktadır. Yaratıcılık ve iletişim kurma becerisi dendiği zaman akla gelen kuvars, kişilerin mutluluklarını artırma noktasında da son derece yararlıdır. Bu taş ile kişisel korkuların azaldığı ve ruhun daha dingin olduğu anlaşılmaktadır. Mükemmel bir uyumun ve ahengin sembolü olan kuvars detoksifikasyona da yardımcı olmaktadır. Bu taşı kolye olarak ya da farklı bir şekilde kullanmak isteyen kişiler aşağıdaki özelliklerini inceleyebilmektedir:

 • Hayatında birilerini bağışlamaya ihtiyacı olan insanlar mavi kuvarstan yardım alabilir.
 • Yaratıcılığın en üst düzeye çıkarılması noktasında kuvarsın önemi büyüktür.
 • İnsanlar ile kurulan iletişimin iyileştirilmesi noktasında bu kuvarstan yardım alınabilmektedir.
 • Ruhu ait olduğu noktaya bu taş taşımaktadır.
 • Kişilerin yaşam analizleri gerçekleştirmeleri için bu taş önemlidir.
 • Karmaşık hislerin ortasında kalan insanlar odaklanmayı ve zihinsel netliği mavi kuvars ile bulabilmektedir.
 • Neşenin oluşturulması ve çoğalması için iyi bir kaynaktır.
 • İnsanlara zararı olan hiper davranışların azaltılması konusunda iyidir.
 • Rüyaların olumlu olmasını sağlar.
 • İnsanları sahte bir dünyadan uzaklaştırarak gerçeği en iyi şekilde ortaya çıkarmaktadır.
 • Kişilerde bilinçsel farkındalık oluşturarak yeni bağlantı ve duyguların yaratılmasına katkıda bulunur.
 • Farklı çakra merkezleri arasında kurulan enerjinin nedeni mavi kuvarstır. Bu nedenle bu kuvars sayesinde farklı mistik deneyimler yaşanabilmektedir.

Necef Taşı Genel Özellikleri

Necef taşının sahip olduğu özellikler arasında fiziksel görünümünü ifade eden damarlı ve saydam yapısı da yer almaktadır. 12 burcun da rahat bir şekilde kullanabileceği bu taş tüm çakralar ile uyum sağlamaktadır. Necef taşının diğer ismi dağ kristal taşıdır. Taşı özel yapan karakteristik özellik damarsal yapısında karbondioksit gazının ve suyun olmasıdır. Genel olarak Madagaskar sınırları içerisinden çıkarılan bu değerli taş çakraların dengelenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca pasif olan çakraların aktif hale getirilmesinden de dağ taşı sorumludur.

Damarsal bir yapıdan oluşan bu taşın pek çok özelliği vardır. Aşağıdaki özellikler necef taşına aittir:

 • Ruhsal olarak belirli bir uyum yakalamak,
 • Enerjiyi en iyi şekilde ortaya çıkarmak,
 • Kişilere şifa vererek onların ruhsal problemlerine iyi gelmek,
 • Sakinlik ortaya çıkararak karmaşanın önüne geçmek,
 • Tüm çakraları ve burçları açan, her bireye şifa veren özel bir taş olmak,
 • İnsanların ihtiyaç duyduğu konularda şans getirmek,
 • Berekete katkıda bulunmak,
 • İnsanların fiziksel ve zihinsel olarak dengelenmesini sağlamak,
 • Herhangi bir konuda ihtiyaç duyulan konsantrasyonu ortaya çıkarmak,
 • Berraklık oluşturmak.

Obsidyen Taşı Genel Özellikleri

Obsidyen taşının karakteristik yapısı her tür olumsuzluğa karşı bir kalkan görevi görmektedir. Hayat içerisinde karşılaşılan sorunlar bu taş sayesinde kolay bir şekilde aşılabilmektedir. Özellikle yay burcuna ve akrep burcuna hitap eden taş volkanik camdan elde edilmiştir. Kök çakra ile uyum yakalayan bu kristal lavların akut olarak ısınıp soğuması şeklinde oluşan bir yapıya sahiptir. Bu taşa sahip olan kişilerin iç dünyasının kendisine yansıdığı bilinmektedir. Bu nedenle taşı kullanan kişiler çalışma odalarında ya da çeşitli alanlarında bu taşa yer verebilir. Taş ayrıca nefes egzersiz salonlarında ya da meditasyon merkezlerinde de aktif olarak kullanılabilmektedir. Taşına günün her saati ulaşmak isteyen kişiler çantalarında kolayca taşıyabilmektedir. Bu durum temas için yararlı olacaktır.

Obsidyen taşının birden fazla yararı bulunmaktadır. Kişisel bir arınma ve dönüşüm olanağı sunan bu taş metamorfozları desteklemektedir. Taşın diğer yararları şu şekilde sayılabilmektedir:

 • Kişilere hayatlarında kullanabilecekleri genel bir pratiklik sunar,
 • Psişik saldırıların önüne geçerek insanların ruhsal iyiliğini sağlar,
 • Beyinde meydana gelen stresin ve gerginliğin büyük ölçüde azaltılmasını destekler,
 • İnsanlara yapışıp kalan gerginliği söküp uzaklaştırır,
 • Ruha bir şifa ve büyüme olanağı tanır,
 • İnsanlara kafalarında soru işareti olarak kalan yerleri keşfetmesi için olanak verir,
 • Aklın yeni fikirler ile büyümesine katkıda bulunur,
 • Duygusal olarak ortaya çıkan sorunların aşılmasında etkilidir,
 • İnsanların kendilerini tanımasına ve asıl amaçlarını anlamasına yardımcı olur.

Oniks Taşı Genel Özellikleri

Bolca özelliğe sahip olan oniks taşı Satürn’den gelmektedir. Özellikle ikizler burcuna ve aslan burcuna hitap eden bu taş insanların yaptıklarını kendilerine geri yansıtma özelliği ile bilinmektedir. Kök çakra bu taştan en çok etki alan bölgedir. Evrensel olarak nedenlerin ve sonuçların yönetilmesi söz konusu olduğunda akıllıca karar verme yeteneğini gündeme getiren oniks taşıdır. Kalsedon yapısı ile dikkat çeken oniks kuvars ailesine mensuptur. Silikan maddesinin gaz boşluklarına birikmesi ile ortaya çıkan bu taş genel olarak siyahtır. Ancak bazı durumlarda oniksin pembe, kırmızı, kahve ya da yeşil de olduğu görülmektedir.

Oniks taşına sahip olan kişileri aşağıdaki faydalar beklemektedir:

 • Güç taşı olarak da geçen oniks insanların gücünü artırmaktadır,
 • Kuvvet konusunda iyi gelmektedir,
 • Kalıcılık söz konusu olduğunda bu taş gündeme gelmektedir,
 • İnsanlara kendilerini yönetme gücü verir,
 • İnsanların daha dinç görünmesini sağlamaktadır,
 • Özgüven ve öz saygının artırılması noktasında büyük katkıları vardır,
 • Mutluluk, iyilik ve talih gibi konularda oniks bir numaradır,
 • İnsanların iç üzüntüsünü yok ederek yerine güzel bir duygu bırakır.

Pembe Kuvars Taşı Genel Özellikleri

Pembe kuvarsın taşıdığı özellikler arasında sevginin ve şefkatin çekilmesi yer almaktadır. En çok akrep burcu ile yakışan bu taş çeşitli çakra çalışmaları sırasında kullanılabilmektedir. Kalp çakrası ile iyi bir uyum yakalayan pembe kuvars enerji seanslarında ve meditasyon sırasında da kullanılabilmektedir. Bazı insanlar bu taşı dekorasyon şeklinde evlerinin duvarlarında ya da masalarının üzerinde de kullanabilmektedir. Kuvarsa günün her saati dokunmak isteyen kişiler ise cüzdanlarında taşıyabilmektedir.

Kuvarsın renklerinden biri olan pembe, ikili ilişki sorunu yaşayan insanlara yardımcıdır. Bu taşı bağlanma amacı dışında da kullanan bireyler vardır. Taşın kullanım amacı aşağıdakilerden biri de olabilir:

 • Hayatında herhangi bir konuda mutluluk enerjisi arayan kişiler pembe renk kuvarstan yardım alabilir,
 • Koşulsuz olarak birine karşı bir şey hissetmek bu kuvars ile mümkündür,
 • Sık sık iyileştirme amacı ile kullanılan pembe kuvars şifa verme noktasında önde gelen isimlerden biridir,
 • İlişkilerin derinleştirilmesi noktasında bu taştan yardım alınabilmektedir,
 • Stresin ve kaygının yok edilmesi bu taşla mümkündür,
 • Kırgınlık hissini azaltan taş, kalbin rahatlamasına da yardımcı olmaktadır,
 • Derin bir sakinlik oluşturan taş ile öfke durumları kontrol altına alınabilmektedir,
 • Bu taşa sahip olanlar kendilerini daha çok keşfetmek isteyecek ve kendilerini daha çok sevecektir,
 • Baş ağrısına iyi gelen taş farklı formlarda kullanılabilmektedir,
 • Kullanıldığı formlar arasında bileklik, yüzük, kolye ya da yalın taş bulunmaktadır.

Selenit Taşı Genel Özellikleri

Selenit taşına ait genel özellikler arasında bu taşın bir çeşit mineral taşı olması da yer almaktadır. En çok boğa burcu ile ilişkilendirilen bu taş taç çakra ile uyum sağlamaktadır. Taşın nazik yapısı bu taşı dikkatli bir şekilde saklamayı zorunlu kılmaktadır. Taşın yapısının narinliği tırnakla dahi çizilebilmesinden anlaşılmaktadır. Su ile temas etmemesi gereken bu taş serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Bu narin taşın sahip olduğu özellikler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kişisel benliği ortaya çıkarır,
 • Kişilerin çevreleri hakkında bir farkındalık oluşturur,
 • Zihnin bulanık düşüncelerden uzaklaşmasını sağlar,
 • Çakraları açarak bilince etki eder,
 • İnsanların iç görüsüne dokunur,
 • Olaylarda karmaşık duran perdelerin açılmasını sağlar,
 • Derin resme odaklanmaya yardımcı olur,
 • Hayatına huzuru almak isteyen kişilere yardımcı olur,
 • Ruhsal bir çalışmayı mümkün kılar,
 • İnsanların geçmişlerini aşarak gelecek yaşamlarına ilişkin huzur verir,
 • Evrensel bir sevgi ve huzur aşılar,
 • Kişilere derin bir bağışlama hissi verir,
 • Kalbin kirli düşüncelerden arınarak saflığını geri kazanmasını sağlar.

Sitrin Taşı Genel Özellikleri

Sitrin taşının içerdiği enerji kuvars mineralinden gelmektedir. Özellikle koç burcu, aslan burcu, terazi burcu ve ikizler burcunu hedef alan bu kristal sarı, kırmızı ve kahve tonlarını bir arada bulundurmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaygın olarak kullanılan bu taş popüler kuvarslar arasındadır. Sitrin taşının uyum gösterdiği çakralar şu şekildedir:

 • Solar çakra
 • Sakral çakra
 • Taç çakra.

Sitrin taşı ekonomik açıdan olumluya yöneltme özelliği ile bilinmektedir. Bu taş ayrıca şu özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır:

 • Kişilerde cömertlik hissi uyandırır,
 • Hayattan zevk almayı sağlar,
 • Kişilerin yaratıcı düşünme yeteneklerinin kapısını aralar,
 • Derin bir gücün temsilcisi niteliğindedir,
 • Bir işi istikrarlı bir şekilde yapamayan kişiler bu taşı kullanabilir,
 • Yaşamın her seviyesinde bir enerji ortaya çıkarak bu taş sezgilerin açılmasını sağlar,
 • Yukarda adı geçen çakralar bu taş ile temizlenir,
 • İnsanların yönetim becerisini olumlu şekilde etkiler,
 • İyilik ve sıcaklık sağlar,
 • Kişilerin yaşamdan zevk duymasına yardımcı olur,
 • Bolluk taşı adı ile de bilinen bu taş zenginlik ve refahın habercisidir,
 • İnsanların ruhsal gelişimi noktasında önemli bir yere sahiptir,
 • Başarılı olmak isteyen insanların ilk tercihi bu taştır,
 • Zekanın güçlendirilmesine katkıda bulunan taş konsantrasyon artırıcı bir etkiye sahiptir,
 • Kişilerin sevinçlerini etkileyerek onlara neşe verir,
 • Öz saygının ve farkındalığın anahtarı bu taştır,
 • Kendini ifade etme yeteneği bulamayan insanlar bu taştan etkilenmektedir,
 • Zihin üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir,
 • Duyguların insanlara zarar vermesinin önüne geçerek bir denge hali oluşturur,
 • Kişilerin ruh sağlığını koruyarak depresyon ve korkulardan uzaklaştırır.

Sodalit Taşı Genel Özellikleri

Farklı özelliklere ev sahipliği yapan sodalit taşı en çok mantık ve zeka üzerinde söz sahibidir. Yay burcu ile uyum yakalayan sodalit taşı alın çakra ve boğaz çakrayı etkilemektedir. Sezgilerin güçlendirilmesini sağlayan bu taş duyguların dengesinde önemli bir konumda yer almaktadır. Gerçeklerin daha kolay algılanması bu taş sayesinde mümkündür.

Solalit taşının sahip olduğu enerji şu yönlerde kullanılabilmektedir:

 • Bu taş zihin karmaşasının önüne geçerek derin bir dinginlik hissi uyandırmaktadır.
 • Duygusal denge sağlayan taş panik atakların da yatıştırılmasına yardımcıdır.
 • Rasyonel düşünce söz konusu olduğunda akla gelen taş duyguların kontrol edilmesini ve karşı tarafa sözlü şekilde ifade edilmesini sağlamaktadır.
 • Nesnellik ortaya çıkaran taş sezgisel açıdan kuvvetlidir.
 • Uyku problemi yaşayanlar sodalit taşını yatak uçlarında kullanarak etki görebilmektedir.
 • Benlik saygısı kazanmayı hedefleyen kişiler bu taşı kullanabilmektedir.
 • Özgüveni artıran bu taş metabolizmanın dengelenmesini sağlamaktadır,
 • Kemiklerinde kalsiyum eksikliği yaşayan kişiler bu taştan yararlanabilmektedir.
 • İmmün sisteminin desteklenmesine yardımcıdır.
 • Taş en çok önemli bir karar verme sırasında kullanılabilmektedir.
 • Boğaz ve alın çakrası üzerinde etkin olan taş çakraların dengesinde oldukça iyidir.

Şungit Taşı Genel Özellikleri

Şungit taşının içerdiği genel özellikler arasında kişiyi toksinlerden uzaklaştırması ve zararlı dalgalardan koruması da yer almaktadır. Bu taş çoğunlukla akrep burcunu ve oğlak burcunu etkisi altına almaktadır. Şungit taşı ile en çok solar, taç çakra ve üçüncü göz çakra bölgeleri etkilenmektedir. Bu taşın güçleri saymakla bitmemektedir. İyileştirici bir özelliğe sahip olan taş aynı zamanda koruması ile de bilinmektedir. Frekansların insan üzerindeki zararlı etkisi şungit ile azaltılabilmektedir.

Pek çok değerli taş geri dönüştürülerek elde edilmiştir. Şungit ise bir gezegende yaşam sırasında kullanılan taşlardan biri olarak düşünülmektedir. Bu nedenle taşın diğer bir ismi de yaşam taşıdır. İdeal bir topraklamaya olanak tanıyan taş titreşim kalitesi ve bütünleştirici etkisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kozmik bir bilgelik taşı şeklinde de anılan şungit ruhsal ve bedensel düzleme indirgeme konusunda insanlara yardımcı olmaktadır. Güçlü arındırma yeteneği ile bu taş enerjiyi tüketen tüm gereksiz durumlardan temizlenmeyi sağlamaktadır. Gereksiz durumların ortadan kalkması insanların önemli işlere daha kolay adapte olabilmesini sağlayacaktır. Şungit taşının sahip olduğu özellikler şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Kaosa neden olan durumları ortadan kaldırır,
 • Dikkatin enerjiye odaklanmasını sağlar,
 • Kişilerin omuzlarındaki yükü azaltmada yardımcıdır,
 • Kişilerde bir öğrenme açlığı yaratır,
 • Suyun şarj edilmesi sırasında da bu taştan yararlanılmaktadır,
 • Kişilerin ruhsal atılımını teşvik eder,
 • Kozmik gizem oluşturan bu taş karanlık zamanlarda kişiler için bir ışık görevi görmektedir,
 • Taş ile astral seyahat mümkün hale getirilmektedir,
 • Evrensel duygularının teşviki için kişileri varlıklara bağlı hissettirir,
 • Ruhu psişik saldırılardan koruma görevi bu taşa aittir,
 • Enerjinin insan içerisinde kalabilmesi ve uzaklaşmaması için bir kalkan görevi görmektedir.

Turkuaz Taşı Genel Özellikleri

Turkuaz taşın sahip olduğu özellikler arasında olumsuz enerjiyi yok etmesi, kişileri dış etkenlerden koruması ve nazarı uzak tutması yer almaktadır. Firuze adı ile de bilinen taş daha çok akrep burcu, kova burcu, balık burcu ve yay burcunun etkisi altındadır. Taşın uyum gösterdiği çakralar alın çakra, kalp çakra ve boğaz çakradır. Eski çağlardan beri var olan firuze kutsal kabul edilmektedir. Dış yapısı orak renkte olan taş mumsu kıvamdadır. Taşın mavi tonu üzerinden geçen siyah partiküller son derece dikkat çekicidir. Taşın faydaları arasında iç denge sağlaması, güç sunması ve ikili ilişkilere iyi gelmesi yer almaktadır. Taş ayrıca şu faktörler üzerinde de etkilidir:

 • Kişisel bir arınma sunar,
 • Bilgelik hissiyatını oluşturur,
 • Yalnızca aşk ilişkilerini değil dostluk ilişkilerini de kuvvetlendirir,
 • İnsanlarda bir duyarlılık hissi meydana getirir,
 • Olumlu düşünmeye yardımcı olur,
 • İnsanların ruh sağlığını koruduğu gibi fiziksel sağlığını da korumaktadır,
 • Alın çakra, kalp ve boğaz çakra arasındaki dengeyi bu taş sağlar,
 • Akut gerçekleşen ruh hali değişimlerinde iç huzuru yeniden alevlendirir,
 • Günlük yorgunluğa iyi gelmektedir,
 • Kişilerin ruh sağlığına iyi gelerek depresyon riskini en aza indirger,
 • Kişilere kişisel gelişimin önemini hatırlatır, bu konuda farkındalık yaratır,
 • Problemlerin pratik ve yaratıcı olarak çözülmesine yardımcıdır.
 • Taş en çok çakralarını dengeli hale getirmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.
 • Ayrıca pozitif enerjinin hissedilmesini sağlamak amacı ile de çeşitli formlarda bu taştan yararlanılmaktadır.
 • Kendisini düzenli olarak yorgun ve bitkin hisseden insanlar firuze taşına başvurarak yaşam enerjisini geri kazanabilmektedir.

Turmalin Taşı Genel Özellikleri

Turmalin taşı yapısı itibari ile silkat içermektedir. Doğadaki formu pembe ya da siyah olan bu taşın kök çakra ile uyum gösterdiği düşünülmektedir. Oğlak, terazi ve başak burçlarına iyi gelen bu taş hayatın genel olumsuzluklarından korunmak ve bu olumsuzlukları uzak bir noktaya taşımak amacı ile kullanılabilmektedir. Turmalin taşı genel olarak esneklik ve huzur amacı ile kullanılsa da aşağıda işlevlere de sahiptir:

 • Bu taş sayesinde kişiler objektif bir bakış açısı kazanmaktadır,
 • Merhamet duygusunu açığa çıkaran taş olumlu bir dönüşüm sunmaktadır,
 • Hızlı bir iyileşme isteyen kişiler bu taştan yardım alabilmektedir,
 • Gücü artıran taş insanların sağ ve sol beyinlerini de dengelemektedir,
 • Anlayış ve hoşgörü söz konusu olduğu zaman taşınızı kullanabilirsiniz,
 • Taş ile kendinizi anlar iken farklı insanların da neler çektiğini anlayabilirsiniz,
 • Korkunun azaltılması noktasında taştan yardım alabilirsiniz,
 • Güveninizi artırmak için turmalin ideal bir seçim olacaktır,
 • Herhangi bir konuda gereken ilham için turmalin tercih edebilirsiniz,
 • İnsanların refah seviyesini artıran bu taş spinal ayarlamaları desteklemektedir,
 • Vücuda hakim olan dişi ve erkek enerjiler bu taşla desteklenmektedir,
 • Enerji tıkanmalarına bire birdir.

Yakutlu Taşı Genel Özellikleri

Doğal taş sınıfında yer alan yakutlu koç burcuna mensup kişiler ile bir ahenk oluşturmaktadır. Bu burcun en çok uyum sağladığı çakralar ise kalp çakra ve kök çakradır. Kişilere kendilerini kontrol etme becerisi sunan bu taş bir benlik saygısı oluşturmaktadır. Ruhun ve bedenin uyumuna etki eden yakutlu iyileşme konusunda oldukça başarılıdır. Bir rüyanın hatırlanmasında bu taştan yardım alınabilmektedir. Taşın diğer özellikleri şu şekildedir:

 • Psişik yeteneklerin ortaya çıkarılması,
 • Zihnin sahip olduğu özelliklerin farkına varılması ve bu özelliklerin etkin şekilde kullanımı,
 • Yüksek enerjiyi içeren bir bilinç durumunun oluşturulması,
 • Gevşeyebilme yeteneği,
 • Kişinin sahip olduğu farkındalık seviyesini artırma,
 • Kan dolaşımına engel olan durumları ortadan kaldırarak kalp rahatsızlıklarının önüne geçme,
 • Neşenin ve cesaretin artırılması,
 • Tutkunun üst düzeye çıkarılması,
 • Cinsel aktivitelerin düzene girmesi.

Yakutlu taşı uyur iken ele alınır ve meditasyon yapılır ise insanlara gece gördüğü rüyaları daha iyi hatırlatacaktır. Bu taş cep içerisinde ya da çantada taşınarak kullanılır ise yaşam enerjisini ve çevresel farkındalığı artıracaktır. Çakra çalışmaları sırasında kullanılan yakutlu insanlara olumlu enerji aşılayacaktır.

Yeşim Taşı Genel Özellikleri

Yeşim taşının özellikleri uzun bir ömre kadir olmasıdır. Taş genel olarak koç ve boğa burçlarına eşlik etse de ikizler ve terazi burçları da yeşim taşının enerjisinden faydalanabilmektedir. Özellikle kalp çakrasını açmayı hedefleyen kişiler Jade taşı adı ile de bilinen bu taştan yararlanabilmektedir. Geçmiş yıllardan bu yana hediyelik eşya şeklinde kullanılabilen bu taş iyileştirme özelliği ile tanınmaktadır. İyileştirme özelliği en çok yüz bölgesinde etki göstermektedir.

Bu taşın özellikleri ile ilgili farklı kaynaklardan toparlanan bilgi şu şekildedir:

 • Aksesuar olarak kullanılabilen bu taş on ikinci yıl dönümü hediyesi olarak verilebilmektedir.
 • Taşın huzur ve mutluluğu sağladığı bilinmektedir.
 • Saflık sembolü olarak nitelendirilen yeşim bilgelik ile de tanınmaktadır.
 • Rüyaların hatırlanması konusunda yeşim taşa güvenilmektedir.
 • Bolluğun ve bereketin habercisi bu taştır.
 • Taş ile geniş bir perspektiften bakmaya başlarsınız.
 • Zihni rahatlatan bu taş kullanıcılarını dışardan gelecek olan zararlardan korumaktadır.
 • Duyusal bir rahatlatıcı konumunda olan taş, hücresel sistemleri iyileştirme görevindedir.
 • Kalbin ve diğer sağlık sorunlarının düzenlenmesinde yardımcıdır.
 • Sinirlerin dengelenmesinde söz sahibidir.
 • Kalbin ritmini sakinleştirir.
 • Hem eklem hem de kasların hareketlerini kontrol eder.
 • Uyku sırasında başucuna konan bir yeşim taşı vücut ağrılarının ve sızılarının giderilmesine yardımcıdır.
 • Ruhun içinde bulunduğu gerginliklerini büyük ölçüde azaltır.
 • Seyahat taşı olarak da bilinen taş, tatilde hastalık oluşumunu önler.
 • Taşın dengeleyici özelliği vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar.
 • İnsanların kazadan korunmasına yardımcıdır.
 • Vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • İnsanların içinde bulundukları suçluluk duygusundan kurtulmalarına yardımcıdır.
 • Huzurun ve bilgeliğin ortaya çıkmasını destekler.

Bir yeşim taşı temizlenir iken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır:

 • Sert yeşim taşları akan musluk suyu ile 5 dakika içerisinde temizlenebilmektedir.
 • Bu taşlar tuzlu suda temizlenir iken 10 dakika kadar deniz içerisinde bekletilebilmektedir.
 • Taşlarını toprak ile temizlemek isteyenler yeşim taşı yer altına gömerek 24 saat bekletebilmektedir. Taşın gömülmesi için açık alan kullanılabileceği gibi saksılardan da yararlanılabilmektedir. 24 saat sonunda topraktan çıkarılan taş su ile tozlarından arındırılabilmektedir.
 • Sahip olduğu taşlarını tütsü kullanarak temizlemek isteyenler bir tütsü yakıp yanına yeşim taş koyabilmektedir.

Yıldız Taşı Genel Özellikleri

Yıldız taşının içerdiği özellikler arasında enerji ve cesaret vermesi bulunmaktadır. Doğal taşlar sınıfına dâhil edilen bu taş yay burcu ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Taç çakra ve kalp çakranın dengelenmesini sağlayan yıldız, simli bir yapıdadır. Bu taşın üzerindeki simler genel bir ışıltı yaymaktadır. Altın ya da mavi gibi renklere sahip olabilen yıldız, manganez ve kobalt içermektedir. Bu taşı özellikle azimli biri olmak isteyen kişiler tercih etmelidir. Hedef belirleme ve o hedefe doğru emin adımlar ile gitme bu taş sayesinde mümkün olmaktadır. Hayat canlılığını artıran ve umut vaat eden gelişmeler oluşturan yıldız taşı, gerginliğinizi azaltarak sizleri olumlu düşünmeye sevk edecektir.

Yıldız taşı ayrıca şu özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır:

 • Gerginliği azaltan bu taş negatif düşüncelerin etkisinden kurtulma konusunda oldukça başarılıdır,
 • Bu taşı yanlarında taşıyan kişiler canlı bir ruh haline kavuşmaktadır,
 • Kişilerin olaylara bakış açısının olumlu olması taş ile sağlanmaktadır,
 • Herhangi bir noktada ihtiyaç duyulan ilham ve yaratıcılık bu taş ile gelmektedir,
 • Karşı taraf ile empati kurma yeteneğini geliştirmek isteyenler bu simli taştan yardım alabilmektedir,
 • Odaklanma yeteneğini artıran taş öğrenmeyi de pekiştirmektedir,
 • İyilik ve iyileştirme yetenekleri vücuda yıldız ile aktarılmaktadır,
 • Bu taş insanlara kendilerini oldukları şekilde kabul etmelerini ve sevmelerini öğretmektedir.
ametist-doğal-tas-kolye-mistik-atolye

Doğal Taş Takılar

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir