Doğal Taşlar

Kaliteli Doğal Taş Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Gerçek Doğal Taş Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Doğal Taş Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşlar son zamanlarda pozitif enerji sağlamaları ve çeşitli faydaları sebebiyle gündemdedir. En merak edilen konulardan biride ‘kaliteli doğal taş nasıl anlaşılır?‘ sorusu. Bu soruya cevap vermeden önce doğal taşın ne demek olduğu iyice araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Doğal taş, doğada kendiliğinden meydana gelen, mineral ve organik maddelerdir. Farklı doğa olaylarının gerçekleşmesiyle toprak altından farklı renk, özellik ve boyutlarda çıkarılmaktadır.

‘Kaliteli doğal taş nasıl anlaşılır?‘ sorusuna cevap verecek olursak kaliteli doğal taşların anlaşılması için taşların kimyasal ve fiziksel yapılarının detaylıca incelenmesi gereklidir.

Doğal Taşların İnsan Yaşamına Faydaları

Doğal taşların insan vücuduna ve yaşamına katkıları sayılamayacak kadar fazladır. Hem ruhsal yönden hem de fiziksel yönden etkileri vardır. Farklı özelliklere sahip taşlar olabileceği gibi vücuda benzer faydalar sağlayan doğal taşlar da mevcuttur. Günlük olarak kullanılan doğal taşların faydaları şunlardır:

 • AKUAMARİN: Sakinleştirici etkisi olan bir taştır. Yaratıcılıkla ilgilidir. Bu özelliğin gelişmesine yardımcı olur.
 • OBSİDYEN: Strese iyi gelir, negatif düşünceleri yok eder. Kas, eklem ve kemik rahatsızlıklarında, ağrılarında kullanılır. Özgüveni yükseltir.
 • TOPAZ: Göz rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen topaz aynı zamanda ikili ilişkilerde önemli bir yere sahiptir.
 • OPAL: Bireylerin kötü özelliklerinin giderilip özgüven kazanmasını sağlayan bir taştır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir.
 • KUVARS: Stres, baş ağrısı ve kaygının giderilmesine, şifalanmayı sağlar. Kullanan kişilerin mutluluğu, sevgiyi ve huzuru hayatlarına çektiği düşünülür.
 • AMETİST: Meditasyon çalışmalarında sıklıkla kullanılan ametist yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Pozitif enerji sağlar. Bağışıklık sistemi üzerine etkileri mevcuttur.
 • Mercan: Çeşitli cilt hastalıklarının tedavilerinde ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmaktadır. Nazara karşı etkili olduğuna inanılır.

Doğal Taş Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Doğal taş satın alırken dikkat edeceğimiz hususların başında taşın sahte olup olmadığı ve satıcının bize güven verip vermediğidir.
 • Doğal taş satın alırken bir diğer dikkat edeceğimiz husus taşla aramızda bir enerji sağlanmasıdır. Bu şekilde tercih edeceğimiz doğal taş bize faydalı olacaktır. Aksi halde tavsiye veya öneri yoluyla alınan taşın bize fayda sağlanması beklenemez.
 • Sadece enerji sağlanmasıyla değil doğum haritalarımızın yönlendirmesiyle, kan grubumuza, burcumuza ve vücudumuzun eksiklerine yönelik doğal taş seçimi de fayda sağlamaktadır.
 • Alınan doğal taşı kullanmaya başlamadan önce nötrlemek için arındırmak ve temizlemek gereklidir. Temizleme işlemi bittikten sonra niyet edilmesi önerilmektedir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Akrep Burcu Doğal Taşları

Gerçek ve sahte doğal taşı fark etme anlama yolları

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenmelidir?

Doğal taşların arındırılmasında hava, su, ateş ve toprak elementinden faydalanılır.

 • TOPRAĞA GÖMEREK TEMİZLEME: Enerjisini temizleme ihtiyacı duyduğumuz veya yeni aldığımız doğal taşları 24 saat boyunca toprakta bekleterek negatif enerjiden arındırabiliriz.
 • AKAN SU İLE TEMİZLEME: Parçalanmayacak yapıda olan taşlar için uygun bir yöntemdir. Doğal taş akan su altında tüm yüzeylerine su gelecek şekilde 3-4 dk. bekletilmelidir. Bu yöntem her taş için uygun olmayabilir. Uygun olmayan taşlara opal, turkuaz ve selenit örnek verilebilir.
 • TUZLU SUDA BEKLETEREK TEMİZLEME: Tuzun kötü enerjiyi yok ettiğine inanılmaktadır. Bu yöntemde bir bardak suya bir tatlı kaşığı tuz koyup doğal taşı en az 12 saat boyunca bu su içerisinde bekletmek önerilmektedir. Bu yöntem çoğunlukla kuvars taşları için önerilmektedir.
 • TÜTSÜ İLE TEMİZLEME: Bu yöntemde hava elementinden faydalanılır. Yakacağımız tütsü ile doğal taşta temizlenmiş olacaktır. Tütsü olarak kuru adaçayı veya kovan adaçayı önerilmektedir.
 • MUM İLE TEMİZLEME: Bu temizleme yönteminde doğal taşlar mumun çevresine dizilerek kötü enerjinin yok olması sağlanır. Ateş elementinden faydalanılmaktadır.
 • SELENİT TAŞI KULLANARAK TEMİZLEME: Enerji temizlemede kullanılan selenit taşı aynı zamanda doğal taş enerjilerinin temizlenmesinde de kullanılmaktadır.

Kaliteli Doğal Taşlar Nasıl Korunmalıdır?

Doğal taşların bazıları sivri uca sahip oldukları için birbirlerini çizebilir, kırabilir ve estetik açıdan zarar verebilir. Bu sorunu en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için ucu sivri olan doğal taşları farklı keselerde kadife veya ipek parçalara sararak muhafaza etmek gereklidir.

Yuvarlak yapıya sahip doğal taşlar, sivri uçlu taşlara göre dayanımları yüksektir ve kırılma ihtimalleri yoktur. Yuvarlak yapıya sahip doğal taşlar da kadife veya ipek parçalara sarılarak kese içinde saklanmalıdır.

Yuvarlak ve sivri uçlu doğal taşların bir arada muhafaza edilmesi önerilmemektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir