Doğal Taşlar

Moldavit Taşının Özellikleri ve Faydaları

Moldavit Taşının Özellikleri

Moldavit Taşı

Moldavit taşı, gizemli ve tılsımlı yeşil rengiyle dikkat çeker. Bu doğal taş 15 milyon yıl önce bir göktaşının çarpmasının ısısı etkisiyle oluşmuştur. Bu sebeple son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Rengi genellikle sarı, yeşil tonlarında olan bu taş meditasyon ve şifa çalışmaları için sıklıkla kullanılan taşlar arasında yerini alır.

Moldavit Taşının Çeşitleri Nelerdir?

Moldavit taşının çeşitleri yoktur. Moldavit taşı tek tür bir taştır ve sadece sarı ve yeşil renk tonlarına bürünerek renk farklılığı gösterir.

Moldavit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Meditasyonlarda sıklıkla kullanılan, geçmiş zamanlardan beri şifa kaynağı olarak bilinen Moldavit taşının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bir büyüklük ve hayat taşıdır.
 • Genellikle yeşil ve sarı renk tonlarına rastlanılır.
 • Çek Cumhuriyeti’nde sıklıkla çıkartılmaktadır.
 • 7 derece sertliktedir.
 • Çek Cumhuriyeti’ndeki Moldau Nehri’nin etrafında çıkartılmasından dolayı bu ismi almıştır.
 • Temel özellikleri boyut ve dönüşüm özelliği ile ruhsal büyümeyi sağlamaktır.
 • Ele alındığı zaman karıncalanma hissi oluşturur.

Moldavit Taşının Faydaları Nelerdir?

Boyut, enerji ve hayatla alakalı duygu ve düşünceleri birleştiren moldavit taşının faydaları genel olarak ruhsal dengeyi yakından ilgilendirmektedir. Moldavit taşının bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyku düzensizliklerine, uykusuzluğa iyi gelir.
 • Ruhsal büyüme ve gelişime olumlu katkıda bulunur.
 • Bağımlılıklardan kurtulma aşamasında yardımcı olur ve dirayeti arttırır.
 • Kalbin sağlığını korur ve kalbi güçlendirir.
 • İnsan ilişkilerini düzenler.
 • Güven duygusunu arttırır, kişinin kendisini huzurlu hissetmesine yardımcı olur.
 • Kişiye sevgi, şefkat ve merhamet gibi güzel duygular oluşturmasında katkıda bulunur.
 • Bedendeki elektrik yükünü alır. Bu nedenle topraklama taşı olarak bilinir.
 • Huzursuz bacak sendromuna iyi gelir.
 • Kişinin en derin arzularını fark etmesine yardımcı olur.
 • Kişiyi daha dingin duruma getirir.
 • Huzursuzlukların ve endişelerin giderilmesinde yardımcı olur.
 • Diğer dünya ve boyutlarla iletişimi güçlendirmeye katkıda bulunur.

Moldavit Taşının Özellikleri

Moldavit Taşı Hangi Burçla Uyumludur?

Moldavit taşının uyumlu olduğu burç özellikle balık burcu olsa da moldavit taşının etkileri bütün burçlar üstünde yoğun olarak gözlemlenir. Moldavit taşının enerji dengelemesi, kişiyi negatif enerjilerden arındırıp pozitif enerjiyle çevrelemesi, şifa kaynağı olması özellikle balık burcunu etkilese de diğer burçlara mensup kişileri de etkilemektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Lapis Lazuli Taşının Özelliği ve Faydaları

Moldavit Taşı Hangi Çakrayla Uyumludur?

Diğer boyutlarla ve dünyalarla iletişim kurmayı sağlayan moldavit taşının uyumlu olduğu çakra kalp çakrası, boğaz çakrası, taç çakra ve üçüncü göz çakradır.

Kalp çakrası kişinin çevresindeki kişilerle daha iyi ilişki kurmasını, onların kişilikleri hakkında hislerle donanmasını sağlayan çakradır. Moldavit taşı da kalp çakrasının bu özelliğiyle uyum içerisinde olarak kişinin hislerini kuvvetlendirir ve onu doğruya iletir.

Boğaz çakrası saflık anlamına gelir. Endokrin sistemi ve tiroit bezlerinde etkili olan çakradır. Kişinin büyüme ve gelişmesinde etkilidir. Moldavit taşı da boğaz çakrasının bu özelliğine katkı sağlar.

Taç çakra ruhsal irade, ilahi anlayış ve maneviyat çakrasıdır. Moldavit taşının ruhsal boyutta olan etkisiyle uyum içerisinde çalışarak kişinin manevi dünyasını güçlendirmeye fayda sağlar.

Üçüncü göz çakra yaşam boyu var olan iç sesi daha net şekilde duymaya yardımcı olur. Rüyalar, psişik güçler ve sezgiler üçüncü göz çakra ile ilişkilidir. Moldavit taşının hissiyatı güçlendirmesi ve kişiye entegre etmesi bu çakrayı harekete geçirir.

Moldavit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek moldavit taşını anlamak için genel olarak taşın dış görünüşünden yardım alınır. Taşın dış kısmıyla iç kısmı benzer görüntülere sahipse genel olarak bu taş orijinal bir moldavit taşıdır. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyorsa küçük bir parçasını kırmak gerekebilir.

Moldavit taşı ısıya dayanıklı bir doğal taş türüdür. Isıya maruz kaldığında renk değiştirmemesi gerekir. Eğer taş ısıya maruz kaldığı takdirde renk değiştiriyorsa orijinal bir moldavit taşı değildir.

Orijinal moldavit taşlarının üzerinde gözle görülür birtakım kabarcıklar meydana gelir.  Dışarıdan bakıldığında bu kabarcıklar gözlemlenebiliyorsa bu taş orijinal bir moldavit taşıdır. Eğer gözlemlenemiyorsa imitasyon olma olasılığı oldukça yüksektir.

Moldavit taşları işlenerek, cilalanarak satılmaz. Doğadan çıkartıldığı haliyle satılır. Eğer kesilip biçilen bir taşla karşılaşırsanız bu taş moldavit taşı değildir.

Taş ışığa tutulduğu zaman ton farkı vermiyor, tek renkte görünüyorsa orijinal bir moldavit taşı değildir. Orijinal moldavit taşları ışığa tutulduğu zaman taşın üzerinde birkaç farklı renk tonu gözlemlenebilmektedir.

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir