Doğal Taşlar

Turmalin Taşı Faydaları Ve Özellikleri

Turmalin taşı özellikleri ve faydaları

Turmalin Taşı Faydaları Ve Özellikleri

Turmalin doğal taş çeşitlerinden birisidir. Renkli yapıya sahip olan bu taş insanlar tarafından şifalı olarak kabul edilir ve kullanılır. Ancak birçok kişi turmalin taşı hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle de taş hakkında araştırma yaparlar. Bu nedenle turmalin taşı faydaları ve özellikleri konulu bu yazıyı hazırladık. İşte doğal taşın faydaları ve özellikleri;

Turmalin Taşının Genel Özellikleri Nelerdir?

Turmalin taşı aynı zamanda tourmaline olarak da yazılan bir doğal taştır. Halk tarafından yaygın olarak gökkuşağı taşı olarak anılır. Bunda taşın renkli bir yapıya sahip olmasının etkisi vardır. Taş görevi nedeniyle odaklanma taşı olarak da anılır.

Tarihçesi oldukça eski olan taş günümüze kadar gelmeyi başarmış olup kullanılmaya devam etmektedir. Turmalinin genel özelliklerinden birisi de diğer doğal taş çeşitlerine oranla daha dayanıklı ve değerli olmasıdır.

Turmalin Taşı Faydaları Nelerdir?

Yurt dışında ve Türkiye’nin birkaç şehrinde rastlanan turmalin insanlar için çeşitli faydalar taşıyan bir taştır. Taşın faydalarını fiziksel, zihinsel-duygusal ve metafiziksel olarak 3 farklı gruba ayırmak mümkündür.

Turmalin taşı özellikleri ve faydaları

Turmalin taşı özellikleri ve faydaları

Turmalin taşının fiziksel faydaları

Odaklanma taşı olarak da bilinen turmalin kan dolaşımına yardımcı olan ve kandan toksinlerin arındırılmasını sağlayan bir taştır. Bu taşın kullanılmasıyla kas ağrılarının azalması mümkündür. Bunun dışında taş sayesinde metabolizma hızlanır. Hormonların dengelenmesini sağlayan bu taş sayesinde uykusuzluk sorunlarından kurtulmak mümkün olur. Bağışıklık sistemi için destekleyici özelliğe sahiptir.

Turmalinin zihinsel ve duygusal faydaları:

Turmalin taşı zihne hitap ederek insanın zihninde negatif düşüncelerin uzaklaşmasını sağlar. Odaklanma taşı olarak anılmasının nedeni ise insanların odaklanma ve konsantrasyonunu sağlamasıdır. Bu sayede insanların işlerini sorunsuz ve zamanında yapmalarına yardımcı olur. Taşı kullanan kişinin endişeden uzaklaşmasını sağlar ve özgüven problemlerini çözer. Endişe duygusunun azalmasına yardımcı olur. Ayrıca insanların çevresinde bulunan negatif enerjiden korunmasını sağlar.

Turmalinin metafiziksel faydaları:

Turmalin temel çakralara hitap ederek insanların güven içerisinde olmasına yardımcı olur. Ayrıca psişik saldırılara karşı insanların korunma perdesi altında kalmalarını sağlar. Bu taşı kullanan kişiler kendilerini daha güvende hissederler. Aynı zamanda taş kullanmadıkları dönemden daha sevecen olurlar. Ayrıca bu taş sayesinde insanların öğrenme hevesinin artması mümkündür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Rutil Kuvars Taşı Faydaları ve Özellikleri

Turmalin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Doğal taş çeşitleri arasında bulunan turmalin taşının sahip olduğu özellikler insanlar tarafından merak edilir. Yarı değerli ve eski bir taş olan turmalinin en belirgin özellikleri şunlardır;

 • Yarı değerli taşlar arasında yer almasından dolayı maddi açıdan pahalı olan bir taştır.
 • Denge ve uyumu simgelediğine inanılır.
 • Gökkuşağı taşı olarak anılmasının sebebi Eski Mısır’da turmalinin oluşum esnasında gökkuşağının içinden geçtiğine duyulan inançtır.
 • Turmalinin içeriği silikattır ve bu silikat bor minerali içerir.
 • 7-7,5 mohs değerinde sertliğe sahiptir.
 • Altıgen kristal sistemine sahiptir.
 • Turmalinin kırılma indeksi 616-1650 arasında değişir.
 • Odaklanma taşı pembe, siyah, mavi, beyaz, turuncu, neon mavi, yeşil, sarı, kırmızı, mor ve gri gibi renklerdir.
 • Odaklanma taşının renksiz ve çok renkli formları da görülür.
 • Turmalinin en pahalı olan çeşidi neon mavi renkli olandır.
 • Yarı değerli olan bu taşın en yaygın görüldüğü yerler ise Brezilya, Afganistan, Madagaskar, ABD, Tanzanya, Rusya, Nijerya ve İtalya’dır.
 • Taşra ülkemizde Aydın Çine, Karadeniz bölgesi, Yozgat ve Çanakkale’de de rastlanır.

Bu özelliklere sahip olan taşın insanlar tarafından tercih edilmesinin en yaygın nedenleri renkli görüntüsü ve şifalı olduğuna duyulan inançtır.

Turmalin Taşı Hangi Burçla Uyumlu?

Gökkuşağı taşı veya odaklanma taşı olarak da insanları tarafından bilinen turmalin taşının uyumlu olduğu 3 farklı burç vardır. Bu burçlar Oğlak, Terazi ve Boğa burçlarıdır.

Turmalin Taşı Hangi Çakrayla Uyumlu?

Doğal taşlar çakraların canlılık ve sağlığını güçlendirme ve çakraların denge uyumunu bulma gibi görevleri vardır. Turmalin taşı da çakralara uyumlu olan bir taştır. Bu doğal taşın uyumlu olduğu çakralar ise kalp çakrası ve kök çakrasıdır.

Turmalin Taşı Nasıl Temizlenir?

Turmalin taşı kullanım sonrasında temizlenmesi gereken bir taştır. Bu taş insandaki enerjiyi aldığı için kötü enerjilerin taştan temizlenmesi ve taşın şifa vermeye devam etmesi gerekir. Taş temizlendikçe enerjisi de düzenlenmiş olur. Turmalin taşının temizlenmesi için tuzlu su veya deniz suyu tercih edilebilir. Bu sulardan birisinde taşın 10 dk bekletilip temizlenmesi yeterli olur.

Turmalin taşı ayrıca temiz toprağa gömülerek 24 saat bekletilip toprak sayesinde kötü enerjinin atılması sağlanabilir. Bunun dışında taşın temizlenmesi için taş yanında tütsü yakılarak temizlenmesi sağlanabilir.    

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir