Doğal Taşlar

Zultanit Taşı Faydaları ve Özellikleri

zultanit-tasi-faydalari

Zultanit (Diaspora) Zarit Taşı

Diaspora olarak da bilinen zultanit taşı, alüminyum bazlıdır. Doğal taş olan zultanit minerallidir ve renk değiştirme özelliği bulunur.  Yunan dilinde bulunan “diaspora” kelimesi bu taşa adını vermiştir. Bu adı almasının nedeni ışık saçan ve parıltılı bir yapıya sahip olmasıdır. Zultanit taşının keşfedildiği tarih 1800’lü yıllara kadar uzanır. Bu taşın ilk olarak bulunduğu bölge Rusya’dır. Taşın çeşitli özellikleri ya da faydaları görüldükten sonra ABD, Brezilya, Arjantin, İngiltere, Çin ve Yeni Zelanda’da da kullanılmaya başlandı. Fakat dünyada mücevher olarak kullanılacak kalitede olan değerli ve eşsiz Zultanit, sadece Türkiye’de (Muğla-Milas) çıkarılmaktadır. Zarit taşı olarak bir belgesel programına da konu olmuştur.

Zultanit taşı, diğer adıyla diaspora veya zarit, alüminyum bazlı bir taş olarak bilinir. Milyon yıllar içinde geçirdiği zaman içinde bugünkü halini almıştır. Sıcak ve soğuk reaksiyonların yaşanması bugün kullandığımız şeklini almasını sağlamıştır. Zultanit taşının faydalı olmasının temel sebebini içinde bulunan manyetik enerjiye borçludur. Taşın sertlik derecesi 6,6 ile 7 civarındadır. Zultanit taşının sertlik derecesi mücevher olarak işlenmesine mâni değildir. Bunun yanında işinde uzman kişilerle işlenmesi gerekir. Zultanit taşının özgül ağırlığı 5,39’dur. Rengi ise pembeden yeşile uzanan geniş bir palet bulundurur.

Zultanit (Diaspora) Taşının Çeşitleri Nelerdir?

Zultanit taşının çeşitleri ne yazık ki bulunmaz. Bunun yanında mekân ışığına göre renk değiştirmesiyle farklı görünümler sergiler. Zultanit (zarit) taşının ışığa göre aldığı renkler yeşil, pembe, sarı, kahverengi ve gibi sıcak tonlardır.

zultanit-tasi-özellikleri

Zultanit Taşının Faydaları ve Özellikleri

Zultanit (Diaspora) Taşının Özellikleri Nelerdir?

Zultanit taşı doğal olarak bulundurduğu çok sayıda özellik için keşfedildiği günden bu yana kullanılmaktadır. Birçok sebepten dolayı tercih edilen zultanit taşının özellikleri genel olarak şu şekilde listelenir:

 • Zultanit taşı, bulunduğu yerdeki ışığa bağlı olarak renk değiştirir.
 • Taşın yüzeyinde ışık sayesinde ortaya çıkan renkli şekillere kedigözü özelliği denir.
 • Zultanit taşı, gün ışığının altında yeşil bir renge bürünür. Az ışık olan mekanlarda pembe renginde görünür. Işık ve kıyafet gibi etkenler yüzünden aldığı renkler ise sarı, mor ve kahverengi gibi sıcak renklerdir.
 • Taşın günlük olarak kullanılması bünyede bulunan negatif enerjilerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Psikolojik sıkıntıların hafiflemesinin yanında rahatlık hissi verir.
 • Zultanit taşının aksesuar olarak kullanılması nazara karşı koruyucu bir etki sağlar ve mevcut nazar etkilerini azaltır.

Zultanit (Diaspora) Taşının Faydaları Nelerdir?

Keşfedildiğinden bu yana bünyesinde çok sayıda yarar bulundurmasıyla bilinen zultanit taşının henüz tüm iyi yönleri bulunamamıştır. İnsanların çeşitli yerlerde kullanmalarına neden olan bilinen zultanit taşının faydaları şu şekildedir:

 • Zultanit taşının aksesuar olarak kullanılması zihin açıklığı verir ve zihnin bulanıklığını giderir.
 • Taşın bedene yakın bir yerde bulundurulması vücudun gerginliğini azaltır.
 • Çevreyle uyum sağlanması açısından zultanit taşı sıklıkla kullanılır.
 • Nazara yakalanmak istemeyenler ve üstündeki nazarın temizlenmesini isteyenler için arındırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Zultanit taşının günlük olarak kullanılması cesaret verir.
 • Gün boyu aldığınız negatif enerjiyi emer ve etkisiz hale getirir.
 • Zultanit taşını takmak kendinize olan güven arttırır.
 • Kendinize olan güveni arttırmaya yardımcı olur.
 • Gün içinde sağlıklı bir şekilde konsantrasyonu artırır.
 • Günlük yaşam sonucunda kapıldığınız anksiyete ve kaygı bozuklukları için giderici özelliği bulunur.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Havlit Taşının Faydaları ve Özellikleri

Zultanit (Diaspora) Taşı Hangi Burçla Uyumludur?

Zultanit taşının uyumlu olduğu burç ikizler, koç ve yengeç burçlarıdır. İkizler, koç ve yengeç burçlarına mensup kişiler için zultanit taşını kullanmaları durumunda uğur getirdiği ve şifalı bir etki alacaklarına inanılır. Aynı zamanda taşın sağladığı diğer faydaları da sağlar.

Zultanit (Diaspora) Taşı Hangi Çakrayla Uyumludur?

Zultanit taşının uyumlu olduğu çakra 4. kalp çakrası ve 1. kök çakrasıdır. 1. kök çakrası bünyede özgüven hissi yaşatır. Aynı zamanda sevgi bağlarının güçlenmesine yardımcı olur. 4. kalp çakrası içgüdüleri güçlendirir ve köklenmiş gibi hissedilmesini sağlar.

Zultanit (Diaspora) Zarit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Kullandığınız gerçek zultanit taşını anlamak için oldukça kolay bir yöntem bulunur. Eğer taşı kırmayı göze alıyorsanız iç ve dış katmanının farklı renklere sahip olması taşın gerçek olduğunu gösterir. Taşın saydamlığı sayesinde sahte ya da gerçek olduğunu da anlamak mümkündür. Zultanit taşının renk değişim süreci hafif bir şekilde olur. Taş keskin renk değişimine sahipse gerçek olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle ışıkta ya da karanlıkta nasıl bir renk aldığına bağlı olarak gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Taş, güneş altında yeşil ve karanlık ortamlarda kahverengi olmak zorundadır. Renk değiştiren taş olarak bilinen Zultanit, bilinenin aksine birçok renge sahip değildir, piyasada birçok rengi içinde bulunduran sentetik ürünler gerçek Zultanit adında satılmaktadır. Bu konuda mutlaka güvenilir yerden gerçek Zultanit taşı sahibi olmaya çalışın.

Zamanla enformasyon sonucu birçok isme sahip olan bu değerli taşımız, ne kadar zultanit, diaspora, diaspor, diaspore, sultan taşı ya da zarit taşı olarak ifade edilse de ülkemizin değerlerinden biridir ve bu tür eşsiz değeri dünyayla paylaşmak çok önemlidir. Bu konuda kısa süre önce DMAX ile “Muğla’nın Milas İlçesinden Çıkan Elmastan Değerli Taş “Zarit” adlı belgesel programıyla bu değerli taşımıza ışık tuttuğu için teşekkür ederiz. İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.minerals.net/mineral/diaspore.aspx

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir