Doğal Taşlar

Akik Taşı Özellikleri Ve Faydaları

Akik Taşı Özellikleri Ve Faydaları

Akik Taşı

Akik taşı ilk olarak neolitik çağda keşif edilmiştir. Kuvars taş grubuna aittir. Doğal süreçlerden geçerek son formunu alır. Ülkemizde nadir bulunur. Küpe, bilezik, yüzük yapımı için kullanılmaktadır. Adını Sicilya da bulunan nehirden alır. Damarlı bir yapısı vardır. Dekorasyon için sıkça kullanılır. Bu doğal taş fazla çeşitliliğiyle bilinir. Yeşil, kahverengi, beyaz gibi farklı renklerde gelebilir. Kimi kaynaklarda taşın ismi yemen taşı ya da ölümsüz taş olarak da geçmektedir.

Deniz kıyılarında ve çöl çevrelerinde bu taşa sıkça rastlandığı bilinmektedir. Karadeniz bölgesinde Türkiye de vardır. Kalıntı bırakan magmalar bu taşın oluşumunda etki etmiş olur. Doğal süreçler sonrasında oluştuğundan uzun sürede meydana gelir ve son şeklini alır.

Akik Taşının Çeşitleri Nelerdir?

Akik (Agat) taşının çeşitleri yoktur.

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Akik taşının özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Saydam ve yarı saydam yapısı vardır.
 • Kuvars grubuna ait bir taştır.
 • Kolye, yüzük ve tesbih vb. yapımında kullanılabilir.
 • İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çok yerinde kullanılmaktadır.
 • Hadis ve sünnet kaynaklarında bu taşın isminin geçtiği bilinmektedir. Peygamber efendimizin bu taştan yapılma yüzüğü bulunuyordu.
 • Genellikle kahverengi tonlarında olan taş tercih edilse de farklı renklerde çeşitleri de vardır.
 • Uykusuzluğa karşı koruma sağlaması için yastık başında tutulması gerekir. Kişiler bu taşın enerjisiyle beraber rahat bir uyku çekebilirler.
 • Agat taşlı yüzük modelleri taşın he zaman yanınızda olmasını sağlar ve kişilerin tarz görünmesine yardımcı olur.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik taşının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Korkaklığa iyi gelir.
 • Mide ve bağırsak sorunlarının çözülmesini sağlar.
 • Kalp rahatsızlığını engeller.
 • Ağrıların azalmasını sağlar.
 • Damarları koruyucu etkisi ön plandadır.
 • Beden gerginliğini alır.
 • Kişiler gerçeklerin daha iyi farkına varır.
 • Kişilerin kendilerini daha iyi ifade etmesini sağlar.
 • Strese karşı kalkan yapar.
 • Negatif enerjiden koruma sağlar.
 • Akıl ve mantıksal açıdan kişinin güçlenmesini sağlar.
 • İnsana hem mutluluk hissi hem de pozitif enerji verir.

Agat Taşının Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Ageta Agat Taşı Hakkında…

Bileklik, kolye, yüzük ve çeşitli takılarda karşımıza çıkan akik taşı, koruyucu özelliklere sahip bir doğal taştır. Bir diğer adı da yemen taşı olan bu taşı gelin daha yakından tanıyalım.

Doğal taşlar arasında en fazla tercih edilenlerden biri Akik taşıdır.

Bilim adamları tarafından araştırılan ve pek çok faydası bulunduğuna kanaat getirilen akik taşları en güçlü taşlardan biridir. Dünya üzerinde en fazla bulunan doğal taşlardan biri olduğu da kanıtlanmıştır. Sertlik derecesi 6,5 ve 7 arasında olan bu doğal taşın yarı saydam ve saydam formları karşımıza çıkmaktadır. Terapi aracı olarak da kullanılan akik taşı birden fazla renk seçeneğine sahiptir. Her farklı renk, farklı özelliklere sahiptir.

Ruhsal açıdan kişiye doğrudan etki eden akik taşları, strese iyi gelmeleriyle de bilinmektedir. Bu nedenle günümüz gençleri sınav dönemlerinde ya da stresli dönemlerinde akik taşlarını aksesuar olarak kullanmaktadır.

Şifalı olduğuna inanılan bu taş çeşidi boğa burcu ile uyumludur. Zamanında Peygamber efendimiz (S.A.V.) bu taşı yüzük şeklinde bir mühür olarak kullanmıştır. Akik taşı günümüzde çok rağbet gördüğü için sahte akik taşlarını satan kişi sayısı da oldukça fazladır. Akik taşının gerçek olup olmadığını anlamak içinse ısıtma yöntemini kullanabilirsiniz. Akik taşınızı çakmak yardımıyla ısıtınız, eğer sahte ise üzerindeki boyalar akacaktır. 

 

Neotlitik çağlarda keşfedilen akik taşları oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Bu değerli taş Mısır, İtalya, Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Meksika ve Uruguayda çıkarılmaktadır. Ülkemizde ise; Yozgat, Erzurum, Eskişehir, Kızılcahamam ve Bilecik’te çıkarılmaktadır. Akik taşlarının renklerine göre faydaları değişkenlik göstermektedir. Akik taşlarının renkleri ve özelliklerini ise şu şekilde özetleyebiliriz;

 

Siyah Akik Taşı;

En fazla dikkat çeken ve diğer renklerden daha asil duran siyah akik taşı oldukça popüler doğal taşlardan biridir. Siyah akik taşının sertliğinin 6,5 ve 7 arasında olduğu bilinmektedir. Cesaret yayan siyah akik taşı sayesinde korkaklığı yenmek oldukça kolay hale gelir.

Ruhen strese ve negatif enerjiye iyi gelen siyah akik taşı, fiziksel olarak da faydalar sağlamaktadır. Bunlar ise cilt sorunları, kan dolaşımı, tansiyon ve hamilelikte hem çocuğa hem de anneye faydası olarak örneklendirilebilir.

 

Mavi Akik Taşı;

Denizi andıran rengiyle çoğu kişinin en sevdiği akik taşı haline gelmiştir. Opak ya da yarı saydam formlarda karşımıza çıkan mavi akik taşları uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir. Özgüven ve iyimserliği yayan mavi akik taşları ile pozitif enerji elde edebilirsiniz.  Strese sebebiyet verecek derecede yüksek heyecanı yatıştırma özelliğine de sahiptir. Nazara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Sosyalleşmekte sorun çeken kişiler için en ideal doğal taşlardan biri olarak bilinmektedir. Bu taşı yanınızda taşıyarak daha sosyal biri olmak için enerjisinden yararlanabilirsiniz. Hayal gücünü arttırmaya yaradığı da bilinen mavi akik taşı boğaz çakra uyumludur. Eski dönemlerde tiroid hastalıklarına karşı tedavi amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Sitrin Taşı Faydaları ve Özellikleri

 

Yeşil Akik Taşı;

Yeşil akik taşları damarlı ya da damarsız olarak karşınıza çıkabilmektedir. Saça ve cilde iyi geldiği bilinen yeşil akik taşları bakım merkezlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca zihinsel olarak kişinin dinlenmesini sağladığı için spa gibi merkezlerde de tercih edilen bir taştır. Karaciğer tedavisi içinde etkisi bulunmaktadır. Negatif enerjiyi yok ederek bulunduğu ortama pozitif enerji yaymasıyla popülerleşmiştir. Tansiyonu dengeleyerek kişinin olası rahatsızlarına engel olur. 

 

Kırmızı Akik Taşı;

Kırmızı akik taşının bir diğer ismi Yemen taşıdır. Dikkat çeken rengi ile çoğu kişi aksesuar olarak tercih eder. Strese oldukça iyi gelmektedir. Kırmızı akik taşını kullanarak gün içerisinde olumsuz duygulardan kurtulabilirsiniz. Korkaklık duygusunu yenmek için de iyi geldiği ve cesur enerji yaydığı bilinmektedir. Kırmızı akik taşını taşıyan kişiler gün içerisinde kendini mutsuz hissetmemekte aksine oldukça fazla mutlu hissetmektedir. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen kırmızı akik taşı tansiyonda denge de sağlamaktadır. Damarları koruyarak güçlendirdiği de bilinmektedir. 

 

Pembe Akik Taşı;

Kuvars taşı çeşitlerinden biri olan pembe akik taşı kristal minerallerden oluşmaktadır. Zarif görüntüsü sayesinde günümüzde pek çok aksesuarda kullanılmaktadır. Doğada nadir bulunan taş cinslerinden biridir. Sertlik derecesi ise 7’dir.

Mutluluk verici bir enerji yayan pembe akik taşları, kişinin kendine olan öz saygısını ve güvenini arttırmaktadır. Televizyon ve telefon gibi elektronik aletlerden yayılan radyasyona karşı da kişiyi korumaktadır. Depresyona iyi gelerek kişinin içerisindeki karamsarlığa engel olmaktadır. Göz ağrılarına ve baş ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir.

 

Beyaz Akik Taşı;

Takı yapımında çok fazla tercih edilen beyaz akik taşları, vücuttaki ağrılara, cilt sorunlarına ve tansiyona karşı iyi gelmektedir. Ruhsal olarak ise; Strese ve negatif enerjiye iyi geldiği bilinmektedir. Mutluluk enerjisi saçan bir doğal taş çeşididir. 

 

Akik Taşı Hangi Burçla Uyumludur?

Akik taşının uyumlu olduğu burç terazi ve balıktır. Burçların taşın etkisini görmesi için günlük olarak kullanmasında fayda vardır. Yani ayda bir kere meditasyon gibi uygulamalarda taşın kullanılması taşın etkisinin görülmesini sağlamaz. Kolye ve yüzük gibi takılar bu nedenle çok tercih edilir. Taşın etkisini göstermesi için bir diğer önemli nokta temizlenmesidir. İlk satın alındıktan sonra temizlenmeden kullanılmaması gerekir. Enerjilerin nötr hale gelmesi ve kullanıcısı için hazır hale gelmesi önemlidir. Bu durum bütün doğal taşların etkisi için aynıdır.

Temizleme işlemi için farklı yöntemler var. Genellikle toprağa gömme yöntemi tercih edilir. Çünkü bu yöntem en etkili temizliği sağlar. Tam temizlik için toprağa gömülen taşı 1 gece bekletmek gerekecektir. Ayda en az 1 kere bu taşı temizlemeniz gerekir. Taşların kullanımı kişisel olmalıdır.

Akik Taşı Hangi Çakrayla Uyumludur?

Akik taşının uyumlu olduğu çakra kalp çakrasıdır. Kullanım için kalp çakrası üzerine konulmalıdır. Yoga pratiklerinden önce ve meditasyon sırasında kişilerin kalp çakrasının çok daha açık olmasını sağlar. Ayrıca kişilerin sevgiye hazır hale gelmesine yardımcı olur. Kalplerdeki sevgiye karşı tıkanıklıkların açılması için enerji gönderir. Sevgilisi olmayan, evlenmek isteyen kişiler bu taşın sevgi veren özelliğinden faydalanabilirler. Kullanımdan önce ve sonrasında temizlik yapmak gerekir. Kişiler bu taşı kullanırken net bir şekilde dileklerini de dile getirebilirler. Sesli dile getirilen dilekler en faydalı olandır. Kalp çakrasında etkisinin yanı sıra bütün vücudun sağlığa kavuşması için destek olur. Sağlıklı ve güçlü bir beden ve zihin dengesi için çalışır.

Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Akik taşını anlamak için basit yöntemler denenebilir. Bu taşı elinize aldığınız zaman yoğun enerjisiyle zaten gerçek olup olmadığını anında hissedeceksiniz. Elinize aldığınız zaman taşın doğal bir sıcaklığı olduğunu fark edersiniz. Bu taşla el arasında ısı alış verişi olmaz. Vücutta alına konulduktan sonra alından taşa sıcaklık geçmemiş olması gerekir. Aksi halde taş sahtedir denebilir. Eğer kendi başınıza taşın gerçek olduğunu anlayamazsanız işin uzmanına danışabilirsiniz.

 

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir