Doğal Taşlar

Hangi Doğal Taşı Kullanmalıyım?

Hangi doğal taş kullanılır?

Hangi Doğal Taşı Kullanmalıyım?

Doğal taşlar arasında, her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler, bazen kullanıcılar ike bağdaşlık sağlamazken, bazıları için mucizevi bir şekilde yarar sağlayabilir. Bu farkın oluşmasındaki ana neden ise, kişilerin burçlarına ve yapılarına uygun doğal taşları bulamamasıdır. Burçların, doğal taşlar üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır.

Doğal Taş Kullanımı Nasıl Olmalı?

Birçok insan, doğal taş kullanımına özen göstermemektedir. Doğal taş kullanımında, kullanılacak olan taşın, kişinin burcu ile uyumlu olması, karakteri ile etkileşim göstermesi gibi durumların oluşması gerekmektedir. Doğal taş kullanımında, dikkat edilecek noktaları ve kullanım alanlarını ise, şu şekilde belirtebiliriz;

 • Sahip olunan burç ile uyumlu olması
 • Karakteriniz ile uyum göstermesi
 • Özelliklerinin sizde olmayan özellikler ile örtüşmesi (eksiklikleri gidermesi)

Doğal taş seçimi, sıraladığımız 3 başlık altında belirlenmelidir. Bunun dışında, kişinin his ve duygu durumunun, doğal taş kullanımında ne yönde etkileneceğine göre, devam edilmeli veya taş değişimi yapılmalıdır. Doğal taş kullanımının, vücut içerisinde hangi bölgelerde kullanılması gerektiğini ise, şu şekilde belirtebiliriz;

 • Sıkça tercih edilen kolye kullanımı
 • Küpe şeklinde kullanım
 • Halhal kullanımı
 • Bileklik kullanımı
 • Hızma şeklinde kullanım
 • Tokanın içine yerleştirilmek ile birlikte, kafa bölgesinde kullanım
 • Taç yapılması ile birlikte kullanım

Bu anlamı ile birlikte, doğal taş kullanımın, vücut bölgelerinde birçok kullanım bölgesi bulunmaktadır. Doğal taşların kullanımının nasıl olacağı ise, tamamen kişinin zevk ve keyfine kalan bir durumdur.

Hangi doğal taş kullanılır?

Doğal Taşların Yararları

Doğal taş kullanımı, eksikliği görülen konular çerçevesinde kullanılmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak, sıkça sorulan ve merak edilen bir konu olan, doğal taş nasıl seçilir? sorusunun cevabı, oldukça kişisel ve spesifik olacaktır. Örneğin, bir enerji düşüklüğü ve motivasyon düşüklüğü yaşanıyor ise, Kuvars taşlarının tercihi, oldukça yararlı bir tercih olacaktır. Fakat kuvars taşları da, kendi aralarında farklılık gösterebilmektedir. 

Doğal taşların yararları arasında, depresyon ve huzursuzluk hissini giderme, sinir ve agresif davranışların önüne geçme gibi özellikler görülmektedir. Özellikle duygu durum bozukluğu yaşayan kişiler, doğal taş kullanımında, duyguları iyileştiren ve kişiyi dinginleştiren taşların seçilmesi gerekmektedir. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Akik Taşı Özellikleri Ve Faydaları

Psikolojiye İyi Gelen Doğal Taşlar

Psikolojiye iyi gelen ve kişiyi dinginleştiren doğal taşlar, kişiler tarafından sıkça sorulan ve merak edilen konular arasında bulunmakta. Doğal taşların psikolojik etkileri keşfedildiğinden bu yana, doğal taş kullanım oranı hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bununla birlikte, özellikle depresyon eğilimi gösteren kişilerin, doğal taş kullanımı neticesinde, depresyon seviyelerinin azaldığı görülmektedir.  Sıkça sorulan ve merak edilen psikolojiye iyi gelen  doğal taşları ise, şu şekilde belirtebiliriz;

 • Akik taşı, bedenin ruh ile birlikte, dengeli ve uyum şeklinde çalışmasını sağlamaktadır. Akik taşının kullanılmasında, göğüs ve göğüs üstü bölgelerde kullanımlara önem gösterilmelidir.
 • Akuamarin taşı, kişiyi cesaretlendirerek, bulunduğu mental yorgunluktan, duygusal çöküşten kurtarabilmektedir. Akuamarin taşının önceki yıllarda, meditasyonda yoğunlaşabilmek için kullanıldığı da bilinmektedir.
 • Amazonit taşı, beynin sinir sistemine etki etmektedir. Bununla birlikte, özellikle sinir hastalarını ve agresif tepkilere sahip kişileri, yatıştırmak için kullanılmaktadır. Amazonit taşı, verdiği sakinlik ve huzur enerjisi ile birlikte, psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişiler için, kullanılması gereken taşlar arasında bulunmaktadır.
 • Ametist taşı, doğal taşlar arasında bulunan, gerginliği ve stresi alan taşlar arasında bulunmaktadır. Ametist taşının, gün içerisinde kişinin yanında olması, gerginliği ve stresi alarak, günün daha kaliteli ve stressiz geçmesine neden olacaktır.
 • Apatit taşı, odaklanma ve zihin kontrolüne, büyük etkileri olan taşlar arasında bulunmaktadır. Apatit taşı ile birlikte, özellikle odaklanma sorunu çekenler, dikkat dağınıklığı olanlar, odaklanma problemlerine çözüm bulabilmektedirler. Bunun yanı sıra, apatit taşının zihni açan ve daha iyi düşüncelere sahip olmayı sağlayan etkili yanı, psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilere oldukça iyi gelecektir.
 • Ay taşıyla birlikte, duygusal bunalım ve karışıklıklardan kurtulabilmek mümkündür. Ay taşının yarattığı refah ile birlikte, nazar gibi negatif enerjilerin önlenmesi de sağlanmaktadır. 
 • Florit taşı ile birlikte, auranızı temizleyebilir, motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Florit taşının, aurayı temizleme özelliği ile birlikte, negatif enerji ve nazara karşı koruduğu da bilinmektedir.

Doğal taşların psikolojiye olan etkileri, belirttiğimiz üzere oldukça fazladır. Çoğu kişi, doğal taşların psikolojiye ve enerjiye olan etkilerini bilmemektedir. Özellikle psikolojik sorunlar yaşayanlar için, belirttiğimiz taşlar oldukça etkilidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir