Doğal Taşlar

Amber Taşı ve Özellikleri

Amber Taşının Özellikleri

Amber Taşı Ne Demek?

Doğal taşlar içerisinde yer alan amber, ağaç reçinesinden oluşur. Bu taşı duyanların aklına ilk olarak tespih gelse de amber kıymetli özelliği ile farklı pek çok alanda kullanılabilir.

Toplum dilinde ağaç reçinesi olarak tanınan amber taşına, bu isim oluşumu gereği verilmiştir. Kökeni yüzyıllara dayanan pinus succinifera ağacının fosilleşmesiyle oluşur. Literatürde kehribar olarak da adlandırılan bu doğal taş birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Amber Taşı Nerede Çıkar?

Dünyanın pek çok yerinde bulunan amberin, hatırı sayılır bir bölümü Rusya  ve sınırlarında yer almaktadır.  Ülkemizde yoğun olarak tespih yapımında kullanılan amber taşı Erzurum ve Erzincan çevresinden çıkarılmaktadır.

Amber Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amber taşı ya da bu taştan yapılmış herhangi bir ürün satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı detay vardır. Amber, oldukça değerli bir taş türü olduğu için sahtesi de azımsanmayacak kadar fazladır. Amber taşının sahtesi en fazla tespih yaparken kullanılır. Ancak dikkatle baktığınızda taşın sahtesini ayırt etmek mümkündür. Bunun dışında alışverişlerde, amberin takı ürünü olarak kullanıldığı da görülmektedir. Bu noktada, özellikle amber taşından yapılmış kolye ve bileklik alacakların oval taş kesimlerini tercih etmesi tavsiye edilir. Ucu sivri olan kolye ve bileklik taşları, küçük bir dikkatsizlik sonucu kesici olabilmekte ve cilde zarar verebilmektedir.

Amber Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Değerli ve doğal taş satın alınırken aslında en etkili yol, ürünün bir taş uzmanı tarafından incelenerek onaylanmasıdır. Ancak bu maddi yükü ağır bir işlemdir. Bunun için maddi gücü ya da zamanı olmayanların taşın orijinalliğini anlamak için farklı yolları denemesi de mümkündür. Amber taşının gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri taşın sertifikalı olup olmadığını sorgulamaktır.

Kehribar olarak da anılan amber taşını sahtesinden ayırt etmenin en kolay diğer yolu tuzlu su ile test etmektir. Bu test için, ortalama boyda bir bardağa 6-7 çay kaşığı tuz atılır ve tuz suda çözülene kadar karıştırılır. Ardında da amber, bu suyun içine atılır. Eğer elinizdeki taş gerçek bir amber ise su üzerinde yüzer. Sahte taş ise suyun dibine çöker ve kendini belli eder.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oğlak Burcu Doğal Taşları

Amber Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Amber, doğada ağaçların fosilleşmesinin bir sonucunda ortaya çıkan saydam bir taştır. Öyle ki, saydam taşın içinde bitki ve hayvan kalıntıları gözle görülür derecededir. Eski zamanlarda şifa verdiğine inanılarak kullanılan amber taşı, günümüzde genelde süs amaçlı kullanılır. Fakat bu taşın insan sağlığı üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi vardır.

Amber taşının halk arasında da bilinen en bariz özelliği yaydığı hoş kokudur. Buna nedenle, özellikle doğal amber taşından yapılmış bir tespih çekilirken ortama çam kokusu yayıldığı fark edilir. Sahte olarak piyasaya sürülen amber taşı ve bu taştan oluşmuş ürünler bu kokuyu yaymaz. Bu da ayırt etmede etkilidir. Ayrıca sahte taşların cilt üzerinde kaşıntı, terleme gibi etkiler gösterdiği bilinmektedir.

Amberin has ağırlığı yaklaşık 1 gr,  sertlik derecesi ise 2.5 mohns civarındadır. Bu derece çok düşük orandadır ve taşın sert olmadığını daha çok hassas olarak anıldığını belirtir. Bu sebeple tırnak ya da farklı bir aletle taş çizildiğinde kolayca tahriş olabilir ve bu durumda bize taşın gerçek olup olmadığını göstermekte etkilidir. Gerçek amber taşı çizildiğinde toz taneleri dökülür.

Amber Taşının Faydaları

Faydası saymakla bitmeyen amber taşı en sık tercih edilen doğal taşlar arasındadır. Uzmanlar tarafından da önerilen Amber taşının insanlara sağladığı faydalardan şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücuttaki ağrılara iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.
  • Amber taşından yapılmış kolye boğaz ağrısına iyi gelir ve enfeksiyonlardan korur.
  • Migren ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir.
  • Diş ağrılarında oldukça etkili olan amber taşı bebeklerin diş çıkarma döneminde de yoğun olarak önerilir ve tercih edilir.
  • Sakinleştirici özelliği vardır.
  • Kalp krizi riskini en aza indirger ve kalbi rahatlatır.
  • Psikolojiyi rahatlattığı gözlemlenmiştir.
  • Pozitif bir enerji yarar.
  • Astım ve bronşite iyi gelir.

Kişiler üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan amber taşı, sol elde kullanıldığında vücutta biriken negatif elektriğin boşaltılmasına yüksek oranda fayda sağlar.

Doğal taşları siz de bizim gibi çok seviyor ve yeni ürünlerimizi ilk siz görmek istiyorsanız bizi Instagram‘dan takip edebilirsiniz.
Eşsiz Doğal Taş kolyelerimizi incelemek ister misiniz? Eşsiz Kolyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir