Doğal Taşlar

Doğal Taş Nasıl Arındırılır, Temizlenir, Kullanılır?

Doğal taş nasıl temizlenir

Doğal Taş Nasıl Arındırılır, Temizlenir, Kullanılır?

Doğal taşlar özellikleri bakımından mucizevi etkilere sahiptir. Milyonlarca yıllık bir süreç sonunda oluşan ve bu oluşumları gereği sayısız doğal kaynağı ve enerjiyi de içinde barındıran taşlar, biriken bu yoğun enerji sonrasında pozitif bir enerji yararak çevresine olumlu etkiler sunar. Sağlıktan iç huzura kadar birçok etkileri olduğu iddia edilen bu taşlar, yüzyıllar boyu insanlar tarafından kullanılmış ve hala kullanılmaktadır.

Enerjiyi üzerinde barındıran bu taşları kullanmaya başlamadan önce doğal taş arındırma, temizleme işlemleri yapılarak sahip olduğu biriken negatif enerjinin boşaltılması son derece önemlidir. Bunun için farklı yöntemler uygulanabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Doğal Taşlar Nedir, Nasıl Faydalı Kullanılır?

Yeni başlayanlar için doğal taşlar son derece gizemlidir. Milyonlarca yıllık bir süreç içinde oluşan bu taşları faydalı kullanmak için öncellikle taşın tamamen arındırılması gerekir. Taşa daha önce dokunan veya sahip olan kişiler bazı negatif enerjilerini ister istemez yüklemektedir. Size de geçebilecek bu olumsuz enerjiden etkilenmemek için temizle yöntemlerinin uygulanması ve çok daha verimli bir kullanım elde edilmesi sağlanmalıdır.

Doğal Taş Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal taşlar ve faydaları saymakla bitmez. Günümüzde keşfedilen birçok doğal taş sahip olduğu özellikleri ile her insan için farklı etkiler de sunabilir. Öte yandan bu taşları temizlerken yapısına ve özelliklerine göre uygun yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Ametist, Jasper, Gamet, Sugilite, Opal, Moss Agate gibi birçok taş en çok bilinendir. Doğal taş arındırma, temizleme yöntemlerinden bazıları ise şunlardır:

 • Tütsü ile Doğal Taş Temizleme
 • Toprağa Gömerek Doğal Taş Temizleme
 • Su veya Tuzlu Suda Doğal Taş Temizleme
 • Ay Işığı ile Doğal Taş Temizleme
 • Ses ile Doğal Taş Temizleme
 • Nefes ile Doğal Taş Temizleme vb.

Başlıca 3 ana yöntem bu konuda öne çıksa da doğal taşların yapısına ve özelliklerine göre diğer pek çok farklı temizleme yönteminden de bahsetmek mümkündür. Günümüzde yaşam alanlarında çok sık rastladığımız bu taşların temizliğine ve arındırılmasına azami dikkat göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kova Burcu Doğal Taşları

 

Doğal Taşları Tuzlu Suda Bekletme Yöntemi ile Temizleme

Doğal taşları tuzlu suda bekletmek veya sadece suda arındırmak en yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. Akan suda veya tuzlu su ile arındırma işlemleri için taş başına ortalama 1 dakika gibi bir süre ayrılması gerekmektedir. Eğer tatlı su ile arındırma yapılıyorsa taşlar 24 saat bekletilebilir. Bu yöntemler kullanılarak en çok arındırılan taşlar şunlardır:

 • Kristal, Gül, Pembe Kuvars
 • Ametist
 • Jasper
 • Aventurin
 • Obdisyen vb.

Doğal Taşlar Toprakta Ne Kadar Kalmalı?

Toprakla doğal taş temizleme işlemleri sayesinde kolayca temizlik sağlanabilir. Toprağın her zaman iyileştirici ve sakinleştirici yapıda olması, gözenekleri olmayan ve kolay temizlenebilir olan taşların gömülerek nötrlenmesini sağlayabilirsiniz. Su ile temas etmesinde sakınca olan tüm taşların bu yöntem ile kolayca arındırılması sağlanabilir. Yaklaşık 24 saat boyunca bu doğal taşların toprak altında kalarak, negatif enerjiden arındırılması sağlanabilir. Suya girmeyen doğal taşların toprak veya tütsü gibi etkili diğer yöntemlerle arındırılması faydalı olacaktır.

Tütsü ile Doğal Taş Temizliği Nasıl Yapılır?

Tütsü ile doğal taş temizleme kolay ve etkili bir arındırma yöntemidir. Geçmişten günümüze tütsülerin birçok ayinde, ritüellerde ve ibadetlerde kullanılmasının da sebebi çoğu zaman sahip olduğu etkileridir. Adaçayı ya da palo Santo tütsüsü negatif enerjinin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Tütsü dumanın negatif enerji ile beraber uzaklaştığının düşünülmesi faydalıdır. 30 – 60 saniye boyunca taş başına tütsü uygulanabilir. Tüm taşlar için tütsü yönteminin tercih edilmesi mümkündür. Bu yönüyle en etkili doğal taş arındırma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Doğal Taşın Temizlendiğini Nasıl Anlaşılır?

Doğal taş çeşitleri için farklı temizleme yöntemleri ve adımları bulunmaktadır. Bu nedenle her taş için aynı yöntemi kullanarak kesin sonuçlara ulaşmanız mümkün olmayabilir. Uygulaması kolay ve etkili olan en uygun temizleme yöntemini tercih ederek, belirlenen sürelerde arındırma işlemini yapmanız halinde işlem sonunda taşın negatif enerjinin gitmesiyle daha ferah ve hafiflemiş olduğunu hissedebilirsiniz.

Günümüzde her doğal taş için farklı bir doğal taş arındırma, temizleme yöntemi bulunmaktadır. Taşınız için en uygun yöntemi tercih ederek, taştan alacağınız verimi artırmanız mümkündür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir