Doğal Taşlar

Doğal Taş Takı Nasıl Yapılır? 

Doğal Taş Kolye Nasıl Yapılır?

Doğal Taş Takı Nasıl Yapılır?

Doğal taşlarla farklı şekillerde ve farklı tekniklerle farklı ebatlarda takı yapılmaktadır. Ancak en çok kullanılan el yapımı takı da doğal taşlarla yapılmaktadır. El yapımı ürünler daha çok tercih edilmekle birlikte taşların verdiği enerjinin doğal oluşu aynı zamanda taşların da değerli oluşu insanları daha doğal bir enerjiye bürümektedir. Bundan dolayıdır ki insanlar doğal oluşumları daha çok beğenir ve daha çok kullanmak isterler.  takı için kuvars, inci, yakut, mercan, kehribar, çakra ve ametist gibi doğal taşlar tercih edilir.

 • Öncelikle doğal taş deliksiz ise ve tele yapılacaksa taşlar tel içine yerleştirilir.
 • Tel içine yerleştirilen taşlar sonradan gereçler yardımıyla etrafındaki teller sıkılır k bu durum taşın düşmesini önleyecektir.
 • Tel içine sıkıştırılan taş kontrol edilir ve tel içerisinde hareket etmiyorsa b işlem tamamlanmış demektir.
 • Daha sonra bu taş  kolye olarak kullanılacaksa uzun ve boynu acıtmayacak bir ip, tel veya zincir takılır.
 • Daha sonra zincirin başına ise bir delikli ve küçük bir kanca her iki ucu birbirine tutturmak için takılır.
Doğal Taş Kolye Nasıl Yapılır?

Doğal Taş Takı Nasıl Yapılır?

Kolye için yapılan bu işlem bileklik için de aynı şekilde olacaktır. Küpe için ise daha ince tel ve taşlar kullanılarak aynı işlem gerçekleştirilir.

 • El yapımında kullanılacak taşlar delikli ise bu taşlar az veya çok olabilir.
 • Öncelikle delikten geçecek ebatta bir tel, zincir veya ip seçilmelidir.
 • Taşlar tek tek ipten geçirilmeli.
 • İpten geçirilen taşların bileklik için ise bilekliğe göre,  kolye için ise boynun çevresine göre ayarlanmalıdır.
 • Daha sonra kolye veya bileklik ipinin bir ucuna kancalı kısım diğer tarafına ise ufak delikli metal takılır.
 • Bu kanca ve metal takma işlemi bağlama veya yapıştırma şeklinde olabilir. Bunlar yapıldıktan sonra takı hazır haldedir.
 • Küpe yapımı için ise taşlar  ince tele geçirilir.
 • Küpenin uzunluk veya boyutu belirlenir.
 • Yine kulaktan geçirilecek küçük metal veya plastik parçası ayarlanır.
 • Bu küçük parça kulak deliğinden geçecek derecede ayarlanıp takılır.
 • Küpe yapımında kullanılan teller kulağa herhangi bir zarar vermeyecek durumda ise bu tel bükülerek hazır hale getirilir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Doğal Taş Satarak Para Kazanmak

El yapımı doğal taş takı nasıl yapılır dendiğinde, en basit ve en kısa sürede bu şekilde yapılabilir. Yine her adımdan sonra bu takı kontrol edilmeli. İnsan vücuduna temas edeceğinden bu taşlar veya kullanılan malzemelerin özenli bir şekilde seçilmeleri gerekir.

Doğal Taş Nedir?

El yapımı doğal taş takı nasıl yapılır dendiğinde birkaç mineralin bir araya gelerek  soğuyup katılaşmasıyla birlikte üzerinden yüzyıllar geçmesiyle oluşan taşlardır denilebilir. Bu taşlara değerli taşlar da denir. Bu taşların doğal taş olabilmesi için belirli bir kırılganlığı, belirli bir parlaklığı ve kendine has özellikleri olması gerekir.

Doğal taşlar, değerli olduğu gibi farklı özelliklere de sahiptirler. Her bir taşın kendine özgü bir pozitif enerjisi olduğu düşünülür. Bu yüzden bu taşlar insan vücudunda  insanların ilgisini çekmiştir. Ayrıca taşların çeşitli özellikleri vardır, türleri ve özellikleri dikkate alınarak fiyatları da değişiklik göstermektedir.

Doğal Taşlar Nasıl Oluşur?

Doğal taşların oluşabilmesi için uzunca bir zaman geçmesi gereklidir. Bu uzunca zaman tabiri aslında milyonlarca yıl demektir ki bu taşı oluşturacak minerallerin oksitlenmesi, magmayla birlikte olan hareketleri ve sıcak soğuk tepkimeleri sonucu katılaşması gibi faktörler önemlidir. Bu taşlar çok zengin zaman sonra tükenebilir. Yerine orijinalinin gelebilmesi için yine milyonlarca yıl geçmesi gerek veya laboratuvarlarda aynı taşın  yapay olanını üretmek yöntemi kullanılabilir. Ancak hiçbir zaman orijinal taşın yerini tutamaz.

Doğal Taşlardan Neler Yapılır?

Değerli taşlar yapısı ve özellikleri itibariyle herkesin dikkatini çekebilmiştir.  Doğal taşların şifa verme, pozitif enerji verme gibi özellikleri vardır. Bu yüzden insanlar bu taşları değişik şekillerde yanlarında taşımak isterler. Genellikle evlerde süs eşyası olarak veya daha çok kadınlar kolye, bilezik veya takı şeklinde tasarlayıp takarlar. Bu durumda insanlar bu taşları değerlendirmiş ve taşın kendilerine iyi enerji verdikleri kanısına kendilerini daha çok ehemmiyetle inandırıp Bu şekilde kullanmışlardır.

Bu takılar veya süs eşyalarının yapımı için ise belli işlemler gerekir. Süs yapımı için genellikle fabrika veya sanayi işlemleri gerekmektedir. Bazı Takı için de aynı durum söz konusudur. Peki, el yapımı doğal taş takı nasıl yapılır? Bu soruya birlikte bakalım.

  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir