Mistik Bilgiler

Meditasyon ve Yoga

Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon ve Yoga ‘da Doğal Taş Kullanımı

Meditasyon ve Yoga ‘da doğal taş kullanımı olmazsa olmaz, bir yöntemdir. Doğal taşlar yüzyıllar boyu insanların rahatlaması ve sakinleşmesi için zaten  kullanılmıştır. Her çağda gizemini korumuş ve merak konusu olmuş   doğal taşların meditasyon yaparken oluşturduğu hisler rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Doğal taşların kullanımının sayısız olumlu etkisi vardır. Hem gündelik hayatta hem meditasyonlarınızda kullanabileceğiniz bu taşlar istediğiniz etkiyi hayatınıza çekmenize yardımcı olacaktır.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon nedir sorusu son zamanlarda herkesin merak ettiği sorulardandır. Modern zamanlarda insanlar artık rahatlamanın ve içsel huzuru yakalamanın yollarını arıyor. Meditasyon kişinin zihnini derinleştirmek ve sakinleşmek için yaptığı birtakım ritüellerle sükûnet halini elde etmesidir. Meditasyon kişinin kendini bulmasını içsel yeteneklerini keşfederek motivasyonunu artırmasını sağlayan birtakım ritüellerden oluşuyor. Meditasyon  kişinin zihin ve beden yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlıyor; bu da kişinin daha olumlu bir insana dönüşmesine yardımcı oluyor.

Meditasyonun Amacı Nedir?

Meditasyonun amacı kişinin dikkat ve konsantrasyon yeteneğini artırarak zihin ve beden ikilisinin kombine bir şekilde daha iyi performans göstermesini sağlamaktır. Zihin ve beden performansı artan kişiler farkındalık sahibi olarak hayata daha pozitif ve güvenli bir şekilde bakabilecek yaptıkları işlerde uyum ve ahenk yakalayacaklardır. Meditasyon yapan kişilerin psikolojik sorunları düzelecek ve sağlık sorunları da zamanla azalmaya başlayacaktır.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de hızlı yaşamın ve şehir hayatının üzerimizde yarattığı baskıdır. İnsanlar her şeye yetişebilmek zorlu iş hayatında başarılı olabilmek için adeta hayatı yarışırcasına yaşıyor bu durumun yarattığı stres hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hastalanmamıza sebep oluyor. Özellikle bu dönemde her bireyin meditasyon tekniklerini ve ritüellerini öğrenmesi gerekiyor Meditasyon sayesinde daha rahatlamış bir zihne sahip olan bireyin hayatı daha coşkulu ve tutkulu yaşaması da böylece mümkün oluyor.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

 • Meditasyona başlamadan önce rahat ve sakin bir ortam seçin.
 • İçinde en rahat ettiğiniz kıyafetleri tercih edin.
 • Meditasyon için ideal süreye karar verin.
 • Meditasyon öncesi esneme hareketleri yaparak bedeninizi gevşetin.
 • Rahat bir oturma şekli alın. Bağdaş kurarak oturmak en doğrusudur. Bu pozisyona yogada “lotus” pozisyonu denir.
 • Nefesinizi gözlemleyin; derin derin nefes alarak rahatlamaya ve sakinleşmeye çalışın diyafram nefesi almak bedeninizin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Mantra tekrarlayın; mantra meditasyon sırasında art arda tekrarlanan kalıp bir kelimedir; bu kelimeyi sürekli tekrarlamak zihni susturmaya yarayan özel bir tekniktir. Bu kelimeyi zihnimiz boşalana kadar tekrarlamanız zihninizin sakinleşmesini ve  derin bir düşünce haline geçmesini sağlar.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Boğa Burcu Doğal Taşları

Meditasyon Yaparken Neye İhtiyaç Duyarız?

Meditasyon yaparken kullanacağımız birtakım araçlar meditasyonun etkisini daha da artıracaktır. Meditasyon ve Yoga ‘da doğal taş kullanımı zaten yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Doğal taşların yanında meditasyonun etkisini artıran birtakım araçlar şunlardır:

Meditasyon Nasıl Yapılır

 • Rahatlatıcı kokular ve tütsüler kullanmak meditatif bir hale geçmenize yardımcı olacaktır. Kokular yüzyıllar boyu hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Osmanlı döneminde de hekimlerin hastalarını güzel kokularla tedavi etmesi çok bilinen bir yöntemdir.
 • Loş bir ışık ve yarı karanlık ortamlar meditasyonun olmazsa olmazıdır. Loş ortamlarda insanlar daha çabuk trans haline geçebilirler. Bunun için genellikle mumlar tercih edilir. Güzel kokulu bir mum tercih etmeniz daha da etkili olabilir. Şamdanlar ya da lambaderler de bu ambiyansı oluşturabilir ama doğal bir ışık kaynağı tercih etmeniz en güzelidir.

Doğal Taşların Faydaları

Doğal taşların sahip olduğu titreşim ve frekanslar insanlar üzerinde birtakım etkiler uyandırır. Her doğal taşın kendine özgü yaydığı bir frekans vardır. Doğal taşların yaymış olduğu bu titreşimlerin insan vücuduna yaptığı bazı etkiler olduğu yüzyıllar boyunca söylenmiştir.

Meditasyon ve Yoga ‘da doğal taş kullanımı çok popüler bir yöntem olup meditasyona başlayan herkesin merak ettiği bir konudur; günümüzde de doğal taşların ve kristallerin gizemi insanları kendisine çekmeye devam ediyor. Birçok insan bu taşların ne işe yaradığını araştırıyor. Merak edenler için meditasyonda kullanılan en popüler doğal taşları ve faydalarını araştırdık. Bu doğal taşlar kısaca şunlardır:

 • Ametist taşı: Maddi ve manevi tüm bağımlılıklardan kurtulmak için kullanılır.
 • Obsidiyen taşı: Bu doğal  taşın en önemli faydası tüm doğal taşlar arasında en güçlü etkiye sahip olmasıdır. İyileştirme ve terapi gücü en kuvvetli olan bu taş pozitif duygularınızı güçlendirir.
 • Akuamarin taşı: Bu taş cesaretinizi yükseltir. Temiz bir zihin ve dinginlik verdiği için dağınık düşüncelerinizin yok olmasını sağlar.
 • Kristal Kuvars: Meditasyon sırasında kullanılırsa çakraların açılmasını sağlar ve pozitif enerji verir.
 • Lapis Lazuli: Farkındalığın ve iç görünün gelişmesine yardımcı olur. Meditasyonu derinleştirir.
 • Oniks taşı: Bugün ile yarını ayırabilmeyi sağlar. Denge verir ve travmatik olayları iyileştirdiğine inanılır.
 • Yeşim taşı: Huzurun ve sağlığın sembolüdür. Şans, barış ve uyum getirdiği bilinir. Koruyucu bir taş olarak bilinir. Negatif enerjilerden koruduğuna inanılır.
 • Ay taşı: Duygusal dengesizliği ve stresi azaltır; kişiyi sakinleştir ve sezgilerin artmasını sağlar.
 • Hematit taşı: Stres kaynaklı olumsuz düşünceleri ortadan kaldırır. Kanı temizler ve dolaşımı destekler. Sinir sisteminize enerji vererek düzelmesini sağlar.
https://youtube.com/shorts/IvGTeFRqqxQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir